Počet nalezených injekčních stříkaček a jehel se v roce 2008 zvýšil

vyrazeni_014_01.jpg

V uplynulém roce byli strážníci vysláni k 87 případům nahlášení nálezu volně pohozené injekční stříkačky nebo injekční jehly na veřejném prostranství. Při těchto výjezdech bylo nalezeno a převezeno k bezpečné likvidaci celkem 506 aplikačních pomůcek, což je bezmála o 20 procent více než v roce 2007.

Ze statistik lze také vyčíst pokračující trend, kdy klesá četnost výjezdů a zároveň se zvyšuje počet na jednom místě nalezených jehel a stříkaček. Statisticky vzato činí průměrný počet nalezených aplikačních pomůcek při jednom výjezdu v loňském roce 5,8;  v roce 2007 připadalo na jeden výjezd v průměru 4,4 nalezených stříkaček a jehel.

Údaje za minulý rok potvrdily, že počty ohlášených nálezů APN mají své dlouhodobé zákonitosti. Nejvíce jich je evidováno od konce zimy do jara, kdy jsou nalezeny pod roztátou vrstvou sněhu, případně pod zbytky listí z podzimu. Druhé nejčetnější období nálezů jsou prázdninové měsíce od července do září, kdy zvláště omladina tráví většinu volného času venku, zejména v rozsáhlejších parcích a podobně.

Co se týče četnosti nálezů, jsou to právě městské parky a dále například lokality centra Brna, Husovic, Zábrdovic, Černých Polí a dalších.

Vzhledem k možnému riziku přenosu infekce z odhozené aplikační pomůcky strážníci dlouhodobě apelují na rodiče, ať svým dětem nebezpečnost jakékoli manipulace s takovými předměty neustále připomínají.

/zno/
Vytvořeno 16.1.2009 11:59:00 | přečteno 5x | ernest
load