Městská policie Brno oslavila 20. výročí udílením medailí a ocenění

DSCN0441_02.JPG

Mimořádné počiny strážníků, jako jsou záchrana lidského života či velká míra osobní statečnosti, ve čtvrtek dopoledne ocenilo vedení městské policie při slavnostním ceremoniálu v Městském divadle Brno. Během této události byly vyznamenány také významné osobnosti, které podstatnou měrou spolupracují s městskou policií, výrazně ji podporují a nezanedbatelně se podílejí na její činnosti.

Novou kroniku Městské policie Brno vydanou právě při příležitosti současného 20. výročí přebral z rukou ředitele MP Jaroslava Přikryla mimo jiné i opat Lukáš Evžen Martinec, který svým osobním přístupem pomáhá uskutečňovat charitativní projekty spolupořádané městskou policií a umožnil vznik spolupráce v oblasti vzdělávání mezi Masarykovou univerzitou a městskou policií. Opat také kronice mapující všechny významné události ze současnosti a historie této instituce požehnal.

Ocenění přebrali například bývalí ředitelé městské policie, náměstci primátora statutárního města Brna Robert Kotzian a Ladislav Macek i představitelé Policie České republiky, s níž městská policie každodenně spolupracuje.

Zachránili životy

Medaile za záchranu života přebrala dvojice strážníků, která prokázala mimořádnou duchapřítomnost a dokonalé zvládnutí technik předlékařské péče v noci z 18. na 19. srpna loňského roku. Strážníky Jednotky operativního zásahu vyslalo operační středisko na ulici Plotní, kde měl podle oznámení ležet silně podnapilý muž. Strážníci našli sedícího muže s masivním tepenným krvácením z nohou. Okamžitě mu začali poskytovat první pomoc a kontaktovali záchrannou službu. Čtyřiačtyřicetiletý muž upadal do bezvědomí, ale hlídka neustávala v ošetřování. Sanitka poté ošetřovaného, který si podle svých slov zranění způsobil sám, odvezla do nemocnice. Je nepochybné, že strážníci svým profesionálním a pohotovým přístupem zachránili zraněnému muži život a přebrali proto čestnou medaili Za záchranu.

Dva strážníci z revíru Střed byli 19. července loňského roku vysláni k muži, který se pořezal v Orlí ulici. Před tamní prodejnou hlídka spatřila muže, který držel v ruce žiletku a neustále si způsoboval řezné rány na předloktích. Pětatřicetiletý muž z obou zápěstí tepenně krvácel a kromě těchto zranění si strážníci všimli také toho, že muž krvácel z otevřené řezné rány na krku. V momentě, kdy muž hlídku zahlédl, odhodil žiletku na zem. Strážníci přivolali záchrannou službu a před jejím příjezdem se snažili spolu s hlídkou PČR poskytnout zraněnému první pomoc, což muž ale odmítal a nechtěl spolupracovat. Protože hrozilo akutní ohrožení mužova života a zdraví, musely hlídky při ošetřování muže aktivně umírňovat jeho vzpouzení. Po prvotním ošetření byl muž převezen do nemocnice k další lékařské péči. Oba strážníci byli za profesionální zákrok vyznamenáni medailí Za záchranu.

Strážníci byli dekorováni také medailemi Za věrnost, a to za nepřetržité působení v řadách městské policie po dobu 10, 15 a 20 let.

Desetiletý školák dostal odměnu

Vyjmenované případy jsou přitom jen zlomkem zákroků, kdy strážníci městské policie zachrání lidské zdraví a životy. Každý rok jsou jich desítky a jen hlídka Jednotky operativního zásahu vloni zachránila slaňováním téměř třicet převážně starších osob uvězněných ve vlastních bytech.

Výjimečnou událostí bylo dekorování žáka páté třídy, desetiletého Tomáše. Ten před několika dny na Vinohradech nalezl peněženku s poměrně vysokým obnosem, platební kartou a doklady a zanesl ji odevzdat na služebnu městské policie ve Velkopavlovické ulici. Za svůj výjimečný čin obdržel z rukou ředitele MP Jaroslava Přikryla pamětní plaketu, kroniku městské policie a dárkový balíček.

Součástí oslav dvacátého výročí MP je i výstava k historii a současnosti této instituce, která je veřejnosti přístupná od 28. února do 13. března v Křížové chodbě Nové radnice. Výstava každému návštěvníkovi ukáže zajímavé detaily z činnosti strážníků, jejich výstroj a k vidění bude i laserová střelnice využívaná k výcviku městských policistů.

(jag)

Vytvořeno 25.2.2012 14:49:00 | přečteno 4x | ernest
load