Strážníci a významné osobnosti převzali při slavnostním shromáždění vyznamenání městské policie

titul_01.jpg

Mimořádné počiny strážníků, jako jsou záchrana lidského života či velká míra osobní statečnosti, ve středu odpoledne ocenilo vedení Městské policie Brno v čele s jejím vrchním velitelem, primátorem statutárního města Brna Bc. Romanem Onderkou, MBA a ředitelem městské policie JUDr. Ing. Jaroslavem Přikrylem, BA. Dějištěm slavnostního shromáždění se stal sál Rotunda na brněnském výstavišti.

Medaile Za záchranu života a Za statečnost převzali strážníci, kteří v uplynulých měsících absolvovali zákroky, jež se vymykají běžnému výkonu služby. Ocenění v podobě medaile Za zásluhy získaly významné osobnosti, které ve výrazné míře pozitivně přispěly k rozvoji městské policie. Vyznamenání za věrnost obdržely desítky městských policistů, kteří pro tuto instituci pracují 10, 15 a 20 let.

Pamětní plaketu městské policie převzal například ředitel Krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje plk. Ing. Leoš Tržil, a to zejména za ochotnou dlouhodobou a odbornou spolupráci při rozvoji bezpečnosti v dopravě i veřejného pořádku.

Městská policie také soustavně zvyšuje kvalifikaci zaměstnanců. Na tom se neodmyslitelně podílí Akademie Jana Amose Komenského, která strážníkům již řadu let zajišťuje celoživotní vzdělávání. Pro pamětní plaketu si proto přišel i generální ředitel zmíněného vzdělávacího centra Miloš Antoš.

Zachránili lidské životy

Strážníci městské policie jsou díky vysoké profesionalitě, ale i rozprostření a množství hlídek těmi, kteří v kritických okamžicích velmi často jako první pomáhají v Brně osobám v nesnázích. Zejména v uplynulých dvanácti měsících šlo u mnoha zákroků doslova o sekundy.

Například strážníci Jednotky operativního zásahu, Roman Bačovský a František Veselý se v krátké době dvakrát po sobě vyznamenali vynikajícími zákroky. Šestého prosince loňského roku zasahovali v ulici Krásného, kde hořel jeden z bytů nájemního domu. Na chodbě hlídku obklopil štiplavý a dusivý dým. Strážníci se snažili kontaktovat uživatele bytu, odkud kouř vycházel. Nikdo však nereagoval, a tak se hlídka rozhodla s použitím slaňovací techniky dostat na balkon bytu od sousedů. Protože vznikla důvodná obava, že v bytě mohli zůstat uvěznění lidé, hlídka dveře silou otevřela a začala hasit a prohledávat místnosti, kde hořel nábytek i záclony.

Strážníci Bačovský a Veselý prakticky celý požár uhasili vlastními silami, zatímco jejich kolegové z revíru Východ evakuovali budovu a předávali zdravotníkům nájemníky nadýchané kouře. Za bezchybný zákrok poté strážníkům poděkovali i příslušníci hasičského sboru.

Chtěl se udusit v autě

Jednadvacátého ledna tohoto roku se strážníci Bačovský a Veselý zapojili do noční pátrací akce po muži, který svému bratrovi zatelefonoval, že ukončí svůj život. Při pátrání v Maloměřicích strážníci projížděli ulicí Jarní, kde si všimli odbočky do hustého lesního porostu. K této odbočce vedly ve sněhu čerstvě vyjeté stopy od vozidla, a proto hlídka pojala důvodné podezření, že by se mohlo jednat o auto hledaného muže. Přibližně po padesáti metrech strážníci vozidlo skutečně spatřili a všimli si, že od výfuku vede hadice natažená do kabiny vozidla. Vůz byl nastartovaný, a proto hadici neprodleně odpojili.

V autě seděl bezvládně čtyřicetiletý muž, který nereagoval ani na světlo baterky, ani na bouchání na okno vozidla. Vzhledem k tomu, že bylo auto uzamčené a muži šlo bezprostředně o život, strážníci rozbili okénko bočních dveří ze strany spolujezdce teleskopickým obuškem. Poté se strážníkům podařilo muže z vozidla vytáhnout. Čtyřicetiletý muž byl zcela dezorientovaný, v autě hlídka našla láhev vodky a několik tablet sedativ. K ošetření muže strážníci přivolali zdravotníky, do jejich příjezdu prováděli nezbytné úkony k záchraně života a při převozu pacienta do nemocnice poskytli zdravotníkům asistenci.

Za oba zákroky obdrželi strážníci medaili Za záchranu života.

Kolaps v autě

K jiné hlídce městské policie přispěchal 26. března 2013 dopoledne muž s informací, že ve vozidle v Nováčkově ulici sedí zdravotně indisponovaná mladá žena. Strážníci okamžitě zamířili k zaparkovanému autu, o jehož okénko měla svou hlavu opřenou čtyřicetiletá Brňanka, která měla zavřené oči a nepřirozeně sesunuté tělo. Trojice strážníků z revíru Sever ve složení Jana Bedžanyan, Michal Dvořák a Jaroslav Gruber ihned začala jednat. Otevřeli auto, přivedli ženu k vědomí a udržovali ji v bdělém stavu až do příjezdu přivolané záchranné služby, která následně ženu převezla na urgentní příjem do nemocnice. Autohlídka městských policistů zajistila vozidlo a uvědomila příbuznou nemocné ženy.  Také zasahující trojice z tohoto případu si převzala medaili Za záchranu života.

Odřízli oběšeného z popruhu

Událost, při které bezodkladná a zcela vzorová pomoc hlídky znamenala záchranu života, mají za sebou také strážníci revíru Západ Roman Hyttych a Miroslav Trenčanský. Jejich hlídka absolvovala 14. února 2013 nesmírně dramatický zákrok, při kterém šlo doslova o každou sekundu. Operační středisko vyslalo před čtvrtou hodinou ranní Romana Hyttycha a Miroslava Trenčanského do Starého Lískovce po telefonickém oznámení, že se v jednom z domů chce oběsit člověk. Strážníci neprodleně zamířili na uvedenou adresu, kde už na ulici spatřili dvě křičící ženy, které na ně volaly, že v domě je oběšený muž.

Toho hlídka v patře opravdu uviděla viset za popruh, s namodralou tváří a dalšími velmi kritickými zdravotními příznaky. Strážník Hyttych okamžitě přeřízl popruh, opatrně položil muže na zem a odmotal mu pás z krku. Muž neměl zachované životní funkce, a tak strážník ihned zahájil resuscitaci, zatímco jeho kolega Trenčanský přivolal sanitku. Mezitím se Hyttychovi podařilo obnovit mužovy životní funkce a strážníci se u fyzicky náročného oživování vystřídali. Strážník Trenčanský tedy nadále udržoval muže při životě až do příjezdu záchranné služby, která již stabilizovaného osmatřicetiletého muže převezla do nemocnice.

Strážníci také ve svých řadách ve středu uvítali dvanáct nových kolegů, kteří si slavnostně převzali své služební průkazy a odznaky. Své licence strážníka získali 14. května 2013. (jag)

Vytvořeno 22.5.2013 18:34:00 | přečteno 6x | ernest
load