Vyhrocené situace zvládají strážníci i díky kurzům krizové komunikace

DSCN0138_01.JPG

Brněnští strážníci se za dobu existence městské policie dostali do řady hraničních situací, kdy o přežití lidí rozhodovaly sekundy nebo několik dobře volených slov. Případy, kdy sebevrah sám sebe vystavuje maximálnímu riziku či agresor hrozí zbraní svému okolí, měly zatím vždy šťastný konec. Není to však dílem náhody, strážníci procházejí opakovaně kurzy krizové komunikace, kdy jsou vystavováni extrémním scénářům, jež musejí řešit pomocí správně použitých teoretických dovedností. Jeden takový kurz probíhal i v tomto týdnu.

Policejní lektor ve čtvrtek a v pátek přednášel o problematice dvanácti zkušeným strážníkům, kteří nabyté vědomosti v příštích týdnech a měsících předají jako instruktoři dalším kolegům z řad městské policie. Polovina těchto nových instruktorů vzešla z Jednotky operativního zásahu, jejíž členové musejí vypjatým momentům čelit nejčastěji.

Studovaná látka názorně představuje nejrůznější scénáře a možnosti postupů, značná část výkladu se týká psychologie. Strážníci se seznámili například i s rozdílnými přístupy pro komunikaci s mužem a se ženou, policejní lektor jim předal i výčet zakázaných slov, která vyjednávání ve většině případu zkomplikují nebo znemožní. Vše je založeno na příkladech z praxe a učební materiály popisují i reálné případy, kdy správně či špatně volená věta osudově ovlivnila další sled událostí.

Kromě teoretické přípravy si strážníci vyzkoušeli i hrané scénky přímo před instruktorem. Dotýkaly se celého procesu krizové komunikace od přípravy při příjezdu na místo přes navázání a udržení komunikace až po ukončení zásahu. Konec přitom může vygradovat do mnoha směrů od zcela nekonfliktní domluvy až po nutnost použití komunikace jako taktického prostředku neodkladného zákroku.

Umění krizové komunikace mohou strážníci využít nejen při rozhovorech se sebevrahy a osamocenými útočníky. Uplatnit je mohou i při vyjednávání s ozbrojenými skupinami či únosci, kteří si vzali rukojmí. (jag)

Vytvořeno 13.9.2013 7:50:00 | přečteno 6x | ernest
load