Velikonoční svátky přivedou na hřbitovy strážníky

hrbitov2_03.jpg

Již v závěru pracovního týdne začnou strážníci ve zvýšené míře dohlížet na brněnské hřbitovy. V souvislosti s blížícími se velikonočními svátky se zaměřují zejména na veřejný pořádek, ochranu majetku a osob. Do rozsáhlého opatření se zapojí desítky strážníků, kteří dohlédnou nejen na Ústřední hřbitov, ale také na pietní místa v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích, Vranově, Žebětíně, Slatině, Tuřanech, Židenicích, Komíně, Líšni, Soběšicích a Lelekovicích.

Především preventivní působení hlídek podpoří i členové specializovaných jednotek. Do kontrol se zapojí Jednotka psovodů, ale také strážníci Jednotky operativního zásahu. Dohled je naplánován na denní i noční hodiny. V noci hlídky zužitkují specifické schopnosti služebních psů, strážníci JOZ využijí svou speciální výbavu pro noční vidění.

Častou přítomností strážníků na hřbitovech chce městská policie předejít okrádání návštěvníků o osobní věci a zcizování vzpomínkových předmětů, jako jsou věnce či kytice. Hlídky se zaměří i na prodejce smutečního zboží. Někteří návštěvníci totiž měli z dřívější doby nepříjemné zkušenosti se ztrátou výzdoby hrobů, která se následně znovu objevila v nabídce obchodníků. Jednou z priorit bude jako obvykle předcházení krádežím kovových předmětů, někteří zloději se nezdráhají odcizit ani urny s ostatky.

Při pohybu na hřbitovech mohou přijít vhod i jisté bezpečnostní zásady. Třeba kabelky a další osobní věci by lidé neměli pouštět z dohledu ani při zvelebování hrobů. Stejně tak mohou nenechavci využít okamžiku, kdy návštěvník hřbitova zanechá věci bez dozoru odložené na lavičce a odejde například napustit vodu do vázy. Strážníci upozorňují i na nový trik, kdy zloději zapálí věnec na některém z hrobů, a v okamžiku, kdy se ho někdo z návštěvníků vydá nezištně uhasit, připraví ho o předměty, které nechal odložené na původním místě.

Kromě veřejného pořádku dohlížejí strážníci i na disciplinovanost řidičů. Usměrňují vozidla při příjezdu a kontrolují, zda se kolem zaparkovaných aut nepohybují podezřelé osoby a nepokoušejí se je vykrádat. Nejsilnější provoz a komplikovanou dopravní situaci očekávají strážníci již tradičně ve Vídeňské ulici, kde je koncentrace přijíždějících motorových vozidel nejvyšší. (jag)

Vytvořeno 16.4.2014 7:36:00 | přečteno 8x | ernest
load