Opatření MP k zajištění Ignis Brunensis

ohne_03.jpg

Ohňostrojný festival Starobrno Ignis Brunensis se ani v letošním roce neobejde bez zapojení desítek hlídek městské policie. Strážníci se zaměří na ulice, silnice i parkoviště, odpočinkové plochy i samotnou vodní hladinu. Letos poprvé se k rozsáhlému dopravně-bezpečnostnímu opatření připojí strážníci nově zřízené pořádkové jednotky.

Městská policie Brno znovu nasadí do terénu maximální množství hlídek, které přispějí k bezpečnosti návštěvníků. Přítomnost strážníků dopravní jednotky je už neodmyslitelnou součástí každého ohňostroje zejména na Brněnské přehradě, protože koordinují příjezdy i odjezdy vozidel, navádějí řidiče k parkovacím místům a v rámci svých možností také dohlížejí na již stojící auta.

Do potíží se obvykle dostávají lidé cestující MHD i motoristé, kteří za večerním zážitkem zamíří na poslední chvíli. Světla ohňostrojů pak mnohdy kvůli složité dopravní situaci sledují v lepším případě přes okna tramvají nebo svých aut, v horším případě ohňostroj vůbec nestihnou.

V loňském roce se strážníci kromě dopravy zabývali především porušováním tržního řádu některými stánkaři, jinak se ohňostroje obešly bez zásadnějších komplikací. Předloni prokázala jedna z hlídek svou připravenost, když si v Přístavní ulici všimla osoby, která taháním za kliky zkoušela, jestli jsou zaparkovaná auta zamčená. Strážníci se za mužem vydali a po chvíli ho našli schovaného za velkou dodávkou. Devatenáctiletý mladík věděl, proč se před strážníky ukrývá. Při kontrole totožnosti zjistili, že po něm pátrá republiková policie, a tak jednu z jejích hlídek přivolali na místo. Policisté si mladého muže od strážníků převzali.

V akci budou u Brněnské přehrady samozřejmě i strážníci Jednotky poříční, kteří budou dohlížet na dodržování veřejného pořádku jak ze svého člunu, tak také na březích oblíbené vodní nádrže. Ze svého služebního plavidla mohou strážníci operativně zasahovat u nenadálých situací nejen během ohňostrojné produkce. Někteří návštěvníci již v minulých letech měli v rozjařené náladě například "odvážný" nápad doplavat během odpalování pyrotechniky až k pontonu, kde by jim však mohla hrozit i smrt.

Brněnské ohňostroje zhlédnou každý rok statisíce diváků. Obdobná návštěvnost se očekává i letos, a proto doporučujeme využít městské hromadné dopravy, která bude speciálně pro tyto účely významně posílena. I při volbě MHD je optimální vyrazit alespoň v mírném předstihu, aby návštěvníci kvůli přeplněným vozidlům nepromeškali začátek ohnivého představení.

Výhodou návštěvníků, kteří nevyužijí automobil, je již tradiční a pečlivě dodržovaná přednost pro pěší. Odjezd osobních aut je možný až po odchodu chodců.

Pro ty, kdo do okolí přehrady zamíří vlastním vozidlem, jsou připraveny parkovací kapacity:

  • na Staré dálnici (cca 1200 parkovacích míst)
  • v ulici Páteřní
  • před ZŠ Vejrostova
  • u obce Rozdrojovice (při příjezdu od Kuřimi)

Zahájení Ignis Brunensis se po loňském prelude v areálu brněnského výstaviště přesouvá v pátek 23. 5. 2014 na hrad Špilberk. Také tam a

v nejbližším okolí budou strážníci dohlížet na bezproblémový průběh a

monitorovat dopravní situaci. (jag)

Vytvořeno 21.5.2014 14:45:00 | přečteno 5x | ernest
load