Strážníci při Grand Prix 2014 usměrňovali dopravu a poskytovali i první pomoc

gp14-titulni_01.jpg

(poslední aktualizace 17. 8. 2014 v 17.00 hod.)

17.00 hod.: Provoz od paddocku do Žebětína a Ostrovačic je od této chvíle obnovený v plném rozsahu (v obou směrech). Další aktualizace pouze v případě mimořádných událostí.

16.30 hod.: Na žebětínských parkovištích zbyla přibližně poslední stovka automobilů. Odjelo odhadem také 60 % motocyklistů, kteří parkovali na střelnici. Doprava je z pohledu městské policie nadále bez komplikací. Pouze nepatrně vzrostl počet pěších diváků, kteří zůstávali na tribunách až do skončení Red Bull Rookies.

15.50 hod.: Největší vlny odchodů opadly. Při odjezdu od paddocku je možné využít směr na Ostrovačice i Žebětín. Výskyt pěších na silnicích je minimální. Na parkovištích v Žebětíně zůstává poslední čtvrtina vozidel.

15.27 hod.: Plynulé odchody umožnily strážníkům nechat odjet první část z těch návštěvníků, kteří odstavili motocykly na parkovací ploše na střelnici.

15.10 hod.: Odjezd vozidel směrem na Žebětín je sice intenzivní, ale zatím plynulý a bezproblémový.

15.00 hod.: Strážníci dočasně uzavřeli pro vozidla směr od Žebětína k automotodromu.

14.45 hod.: Hlídky státní a městské policie dosud během závodního víkendu zvládly podle údajů pořadatele nápor 240 695 diváků. Odjezd velké části z dnešních 138 tisíc návštěvníků je čeká právě teď.

13.55 hod.: Strážníci se připravují na hlavní vlnu odchodů a odjezdů diváků, která každoročně přichází po skončení hlavního závodu MotoGP. Klání nejprestižnější kategorie začíná ve 14 hodin. Při opouštění areálu budou mít tradičně přednost chodci. Výjezdy z parkovišť zůstanou uzavřené až do okamžiku, kdy davy na silnicích v okolí areálu prořídnou. Až jako poslední se otevřou parkovací plochy uvnitř areálu autodromu. Strážníci žádají o vzájemnou ohleduplnost mezi chodci a řidiči, trpělivost a respektování pokynů hlídek městské a státní policie i pracovníků pořadatelské agentury.

10.45 hod.: Obě žebětínská parkoviště jsou zcela zaplněná. Hlídky městské policie navádějí řidiče směrem k parkovišti pod vysokým napětím.

8.45 hod.: Parkoviště u hasičů je již zcela zaplněné. Strážníci navádějí na odstavnou plochu pod ním.

neděle 7. 40 hod.: Chladnější noční počasí pravděpodobně zahnalo motocyklové fanoušky do stanů a hotelových pokojů. Uplynulá noc byla z pohledu strážníků výrazně poklidnější než předešlá. Počet oznámení o rušení nočního klidu klesl na polovinu (15). Oproti jiným letním víkendům jde o mírný nadprůměr. Uplynulé noční a brzké ranní hodiny se také obešly bez incidentů a napadání. V centru Brna se pohybovalo během noci větší množství podnapilých osob, než je běžné, nedopouštěly se však závažného porušování pořádku. (jag)

-----

sobota 17.25 hod.: Odjezdy jsou i nadále zcela plynulé. Na parkovišti v blízkosti hlavní brány zbývá přibližně 500 motocyklů, které postupně opouštějí areál. Další aktualizace zde naleznete od nedělního rána nebo v případě mimořádných sobotních událostí.

16.20 hod.: Masarykův okruh opouštějí první větší skupiny diváků. Z pohledu strážníků se úvodní vlna odchodů obešla zcela bez komplikací.

14.20 hod.: Na ploše pod parkovištěm "u hasičů" zbývají stále volná místa a bude možné tam odstavit auta a motocykly pravděpodobně až do dnešního odjezdu návštěníků. Oproti tomu samotné parkoviště "u hasičů" i plocha "u střelnice" jsou zaplněny do posledního místa.

vloženo ve 13.15 hod.: V sobotu těsně po půl desáté dopoledne asistovali strážníci státním policistům při poskytování pomoci mladému polskému muži. V Kotlářské ulici na něj ze špatně zajištěné stavby spadla skleněná tabule. Na místě již byla hlídka PČR i zdravotníci, strážníci na žádost republikových kolegů zabezpečili prostor proti vstupu, aby nikdo další nepřišel k úrazu.

12.20 hod.: Aktuálně ke kapacitě parkovišť:

"u hasičů" - zcela zaplněno
parkoviště "u střelnice" - zcela zaplněno
louka v Žebětíně pod parkovištěm u hasičů - 75 % kapacity zaplněno

10.15 hod.: Parkoviště "u hasičů" v Žebětíně je zcela zaplněné. Stále je možné využívat plochu na louce pod ním. Strážníci motoristy na novou parkovací plochu navedou. Aktuálně je zaplněna asi z 15 %.

z noci na sobotu: Brněnští strážníci přijali v noci na sobotu zvýšený počet oznámení o rušení nočního klidu a prověřovali rovněž informace o drobných potyčkách. Například po páté hodině ráno vyjížděla pořádková jednotka do Kohoutovic na Libušinu třídu k nočnímu spoji, ve kterém prý čtyřiadvacetiletý mladík velmi hrubě urážel čtyřiapadesátiletého muže. Ve vulgaritách pokračoval i za přítomnosti hlídky, a ta ho proto důrazně vyzvala ke zklidnění. Případ potom postoupila k projednání u přestupkové komise.

Kolem třetí hodiny ranní si autohlídka kontrolující Husovu ulici všimla poraněného muže. Třiatřicetiletého Brňana údajně napadl pěstmi do hlavy neznámý útočník, který se hned nato dal na útěk. Protože měl krvácející tržnou ránu v obličeji a podlitiny, poskytli mu strážníci první pomoc a přivolali záchrannou službu. Ani následné intenzivní pátrání dvou hlídek už bohužel k dopadení pachatele nevedlo. Strážníci přivolali k posouzení incidentu státní policisty a po konzultaci s nimi předají záležitost ke správnímu orgánu pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Blokovou pokutu ve výši šesti set korun dostal za stejný přestupek i dvacetiletý mladík, který ve čtvrt na čtyři na Baštách bezdůvodně hodil hrst štěrku po vozidle poříční jednotky, která se zapojila do nočního opatření pro zajištění veřejného pořádku ve středu města.

Oznámení o rušení nočního klidu nepřicházela v průběhu noci pouze z centra města a okolí autodromu, ale prakticky z celého Brna. Strážníci se stížnostmi místních zabývali na Vinohradech, v Řečkovicích, Starém i Novém Lískovci či v Bystrci. Celkem se jednalo zhruba o třicítku telefonátů, které strážníci vyrazili prověřit a v případě, že se ukázaly jako opodstatněné, se jimi přímo na místě zabývali. (jag)

Vytvořeno 17.8.2014 7:40:00 | přečteno 20x | ernest
load