Strážníci dohlédnou na hřbitovy také během letošních Velikonoc

hrbitov2_06.jpg

Ještě před začátkem velikonočních prázdnin začali strážníci ve zvýšené míře dohlížet na brněnské hřbitovy.

Svou obvyklou přítomnost posílili nejen na brněnském Ústředním hřbitově, ale také v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích, Vranově, Žebětíně, Slatině, Tuřanech, Židenicích, Komíně, Líšni, Soběšicích a Lelekovicích. Hlídky se zaměřují zejména na veřejný pořádek a ochranu majetku a osob. Do rozsáhlého opatření se zapojí desítky strážníků.

Častou přítomností strážníků na hřbitovech městská policie předchází okrádání návštěvníků o osobní věci a odcizování vzpomínkových předmětů, jako jsou věnce či kytice. Svou pozornost hlídky zaměří i na poctivost prodejců smutečního zboží. Někteří návštěvníci v dřívějších letech oznamovali nepříjemné zkušenosti se ztrátou výzdoby hrobů, která se následně znovu objevila v nabídce obchodníků. Jednou z priorit bude jako obvykle předcházení krádežím kovových předmětů, někteří zloději se nezdráhají odcizit ani urny s ostatky.

Především preventivní působení hlídek podpoří i členové specializovaných jednotek. Do kontrol se intenzivně zapojí psovodi, ale také strážníci pořádkové jednotky včetně skupiny operativního zásahu. Dohled je naplánován na denní i noční hodiny. V noci hlídky zužitkují specifické schopnosti služebních psů.

Při pohybu na hřbitovech mohou přijít vhod i jisté bezpečnostní zásady. Kabelky a další osobní věci by lidé neměli pouštět z dohledu ani při zvelebování hrobů. Stejně tak mohou nenechavci využít okamžiku, kdy návštěvník hřbitova zanechá věci bez dozoru odložené na lavičce a odejde například napustit vodu do vázy. Strážníci upozorňují i na trik, kdy zloději zapálí věnec na některém z hrobů, a v okamžiku, kdy se ho někdo z návštěvníků vydá nezištně uhasit, připraví ho o předměty, které nechal odložené na původním místě.

Kromě veřejného pořádku dohlížejí strážníci i na disciplinovanost řidičů. Usměrňují vozidla při příjezdu a kontrolují, zda se kolem zaparkovaných aut nepohybují podezřelé osoby a nepokoušejí se je vykrádat. Nejsilnější provoz a komplikovanou dopravní situaci očekávají strážníci již tradičně ve Vídeňské ulici, kde je koncentrace přijíždějících motorových vozidel nejvyšší. (jag)

Vytvořeno 2.4.2015 14:08:00 | přečteno 29x | ernest
load