Nad pietou dušičkových svátků podrží ochrannou ruku dvě stovky strážníků

hrbitovy-policie2_01.JPG

Třináct hřbitovů, dvě stovky strážníků a desítky kontrol v denních i nočních hodinách.

Období Dušiček a svátku Všech svatých bude jako každý rok ve znamení intenzivního dohledu hlídek městské policie.

Bedlivě střežený bude brněnský Ústřední hřbitov, odkud strážníci během dne prakticky neodejdou. V nočních hodinách se na kontroly rozsáhlého prostoru mezi Jihlavskou a Vídeňskou ulicí vydají mimo jiné psovodi městské policie se služebními psy nebo pořádková jednotka s dalekohledy pro noční vidění.

Celoroční intenzivní kontroly ještě posílí i na dalších desíti brněnských hřbitovech v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích, Žebětíně, Slatině, Tuřanech, Židenicích, Komíně, Líšni a Soběšicích. Strážníci z moravské metropole již tradičně zamíří i na hřbitovy v Lelekovicích a ve Vranově. Rozsáhlé opatření začne přibližně týden před Dušičkami a potrvá ještě několik dní po nich.

Především preventivní přítomností chce městská policie předejít okrádání návštěvníků o osobní věci a odcizování vzpomínkových předmětů, jako jsou věnce či kytice. Aby odradili nenechavce od vykrádání vozidel, neopomenou strážníci kontroly míst, kde motoristé zanechají svá auta. Pozornosti hlídek neujdou ani prodejci smutečního zboží.

Oproti loňskému roku by mohla získat klidnější ráz dopravní situace. Opravené už je velkokapacitní parkoviště mezi Vídeňskou a Heršpickou ulicí, jež v době loňských Dušiček procházelo rozsáhlými opravami. I tak městská policie doporučuje využití hromadné dopravy. Zejména u Ústředního hřbitova bývají nutné odklony vozidel a návštěvníci často zaparkují výrazně dál, než kam by je přivezla tramvaj nebo autobus.

Ačkoliv bývají sváteční dny na hřbitovech díky častým kontrolám téměř bezproblémové, vyplatí se pamatovat na některá základní doporučení. Kabelky a další osobní věci by lidé neměli pouštět z dohledu ani při zvelebování hrobů. Stejně tak mohou nenechavci využít okamžiku, kdy odložené předměty návštěvník hřbitova zanechá bez dozoru a odejde například napustit vodu do vázy.

V minulých letech strážníci zaznamenali několik oznámení, kdy pozornost návštěvníků hřbitova odpoutali zloději zapálením věnce na některém z hrobů opodál. Když lidé věnce ve spěchu běželi uhasit, někdo jim mezitím odcizil odložené cennosti. (jag)

Vytvořeno 24.10.2016 11:49:00 | přečteno 10x | ernest
load