Strážníci znovu bodovali s prevencí, z Prahy si přivezli cenu ministerstva vnitra

P1170060_01.JPG

Městská policie Brno vlastní pomyslný klíč k úspěšným preventivním projektům, v uplynulých pěti letech se v České republice i na mezinárodním poli dočkala čtyř významných ocenění za své aktivity.

Nejčerstvějším úspěchem je vítězství projektu Domovnická akademie v soutěži ministerstva vnitra.

Cenu pro nejlepší preventivní projekt na místní úrovni si na mezinárodní vědecké konferenci k 20. výročí prevence kriminality v ČR převzal autor projektu Luboslav Fiala společně s vedoucí preventivního oddělení Petrou Kubišovou.IMG_0288.JPG, obrázek se otevře v novém okně

Bezplatný vzdělávací program učí zájemce, jak z bytového domu vytvořit fungující, bezpečné a klidné prostředí. Dvacítka posluchačů z řad správců domů, majitelů nemovitostí i členů společenství vlastníků se zde dozvídá o nejdůležitějších zákonech, učí se zvládat vyhrocenou komunikaci i nenadálé krizové situace.

Lektory jsou specialisté z řad hasičů, státní i městské policie nebo například představitelé Cechu mechanických zámkových systémů, kteří předvádějí účastníkům nejúčinnější zabezpečovací systémy. O elektronickém zabezpečení a dohledových systémech přednášejí zástupci Asociace technických bezpečnostních služeb.

Brněnské preventivní triumfy

První ročník byl zahájen letos v září a potrvá do poloviny prosince. Vloni mu předcházel ročník nultý, kde lektoři a posluchači pomáhali nastavit správné parametry vzdělávání. Program navazuje na úspěšný projekt Bezpečná lokalita – bezpečné bydlení, jenž se v roce 2014 probojoval do finále v prestižní mezinárodní soutěži inovativních projektů Mayors Challenge někdejšího newyorského starosty a filantropa Michaela Bloomberga.

V roce 2013 obdržela právě Bezpečná lokalita ocenění pro nejlepší projekt krajů měst a obcí ministerstva vnitra. Ještě o rok dříve se stejné pocty dostalo oblíbené Senior akademii.

Městská policie Brno těží z toho, že strážníci, kteří se dlouhodobě zabývají prevencí, dokážou odhadnout a v mnoha případech i určovat trendy v prevenci kriminality. Problematika bezpečnosti bytových domů a soběstačnosti jejich obyvatel se ukazuje jako velmi aktuální, což vyzdvihla i porota soutěže Mayors Challenge.

Žádaný projekt Senior akademie, kterým prošlo za dobu fungování už kolem patnácti stovek posluchačů, se začal problematikou bezpečí a správného životního stylu důchodců zabývat už před jedenácti lety, tedy v době, kdy se prevence v České republice zaměřovala zejména na děti. Dnes fungují projekty inspirované Senior akademií napříč celou zemí.

Svého druhu unikátem se v roce 2000 stal i preventivní autobus Mobidik. Toto vozidlo s interaktivním interiérem pomáhalo šířit osvětu až do loňského roku, kdy ho nahradil moderní multimediální nástupce z dílen brněnského dopravního podniku. (jag)

Vytvořeno 10.11.2016 8:48:00 | přečteno 10x | ernest
load