Městská policie si pro adventní trhy připravila rozsáhlé bezpečnostní opatření

rozsv_stromecku_foto_sch082_01.jpg

Vánoční trhy se letos v Brně rozrostou až na Dominikánské náměstí a současně s tím se rozšíří i kontroly městské policie. Intenzivní dohled nad čtveřicí náměstí začíná v pátek 25. listopadu odpoledne a zeslábne až o Štědrém dnu.

Strážníci hodlají soustředit svou pozornost zejména na náměstí Svobody, Zelný trh, Moravské náměstí a Dominikánské náměstí. Rozsáhlé opatření začíná už několik hodin před oficiálním rozsvícením Těsnohlídkova stromu na centrálním brněnském náměstí.

V průběhu adventu se do kontrol zapojí dvě stě padesát strážníků z celého města, přibližně čtvrtinu z nich tvoří ti, jejichž působištěm je dopravní jednotka. Důraz budou klást na bezpečnost chodců v pěších zónách i na dodržování dopravních omezení.

„Avizujeme, že dopravní režim v nejbližším okolí náměstí Svobody bude po dobu trvání trhů opět výrazně redukován. Zákaz vjezdu do pěší zóny platí na místech označených přenosnými značkami i pro vozidla s platnou výjimkou, a to zpravidla do 21. hodiny,“ upozornil vedoucí dopravní jednotky Emil Zdražil. Mezi tato místa patří vjezd na náměstí z Masarykovy či Rašínovy ulice. Dodržování pravidel budou strážníci důsledně kontrolovat a postihovat, zejména kvůli bezpečí chodců v historickém centru.

Dohled jako prevence

Tradičnímu rozsvěcení vánočního stromu totiž každoročně přihlížejí tisíce lidí, další desetitisíce nakupujících korzují až do Vánoc mezi stánky s dárkovým zbožím a občerstvením. „Naší snahou je, aby přítomnost strážníků působila především preventivně. Budeme k ruce občanům i návštěvníkům města a věříme, že intenzivní dohled odradí zloděje a vandaly, kteří by chtěli ničit vánoční výzdobu,“ podotkl Radek Hála, vedoucí služebny revíru Střed.

V loňském roce se městská policie zabývala případy, kdy se skupiny mladých mužů rozhodly odnést zvířata z dřevěného betlému. Strážníci ovšem všechny podezřelé s přispěním svědků a kamerového systému vypátrali. Mladíky, kteří se pokusili nenápadně vytratit s dřevěným beranem, předala hlídka státním policistům jako podezřelé z trestného činu. Cena díla totiž přesahovala pět tisíc korun. Strážníci dopadli i trojici mladíků s vyřezávanou kozou. Koncem loňského listopadu přistihli i Francouze, který si chtěl domů do Bordeaux odvézt baňku z vánočního stromu. (jag)

FOTO: MMB Marie Schmerková

Vytvořeno 23.11.2016 15:12:00 | přečteno 7x | ernest
load