Nový člun otevře „ústa“ a polkne tonoucího, brněnští strážníci mají jako první v ČR i Škodu Kodiaq

171019_MPB_foto_sch091_01.jpg

K bezpečí veřejnosti výrazně přispěje motorizovaná technika, která v polovině října rozšířila vybavení brněnské městské policie.

Strážníci nakoupili profesionální záchranářský člun, automobil Škoda Kodiaq, čtyři Octavie poháněné na stlačený plyn a šest úsporných skútrů.
 
Plavidlo Pioner Multi bude sloužit poříční jednotce a je přímo uzpůsobené pro práci záchranných složek. Zajišťuje vysokou stabilitu nejenom během plavby, ale zejména při nakládání poraněných osob či tonoucích. Výraznou výhodou je sklopná příď, díky níž je možné zachraňovanou osobu pohodlně vsunout přímo do lodi a není nutné ji složitě vysazovat přes boky.

171019_MPB_foto_sch065.jpg, obrázek se otevře v novém okně  171019_MPB_foto_sch093.jpg, obrázek se otevře v novém okně  DSC_0025.jpg, obrázek se otevře v novém okně


„Odolný materiál umožňuje připlout přímo ke břehu bez kotvení lodi například u můstku. Člun je vyrobený z polyetylenu a je proto velmi pevný. Nahradí dosluhující, šestnáct let starý člun Sessa, oproti němuž má i dvojnásobnou kapacitu. Přepraví až deset osob,“ popsal vedoucí poříční jednotky Dušan Smejkal.
 
Strážníci poříční jednotky hlídkují na člunu prakticky každý den v hlavní turistické sezoně, mimo tuto dobu vždy při vysoké návštěvnosti rekreační oblasti, zejména o slunečných víkendech. Spolupracují při pátrání po osobách, ale potápějí se rovněž pro ztracené věci nebo odstraňují předměty omotané kolem lodních šroubů „parníků“ dopravního podniku. Účastní se rovněž cvičení záchranného systému a pro Akademii věd odebírají vzorky vody na kontrolní měření monitorující výskyt sinic.
 
171019_MPB_foto_sch072.jpg, obrázek se otevře v novém okněNa hladinu Brněnské přehrady člun poprvé vypluje v dubnu 2018. Jeho pořízení vyšlo na 373 tisíc korun a běžná životnost dosahuje desítek let. Jménem „Jony“ ho pokřtil třináctiletý chlapec Jonatán s poruchou autistického spektra. Chlapcovu rodinu podporuje obecně prospěšná společnost Velvet Smile, s níž strážníci dlouhodobě spolupracují a jejímž prostřednictvím hradí zaměstnanci městské policie rehabilitace a dárky nemocným nebo jinak znevýhodněným dětem.

První Kodiaq v ČR

Poříční jednotka získá společně s člunem i automobil Škoda Kodiaq. Prostorné vozidlo strážníci nezbytně potřebují pro převoz potápěčské a záchranářské výstroje, jako jsou lahve se stlačeným vzduchem, transportní lůžka pro raněné, zdravotnické sady či teleskopický žebřík.
 
„Náhon na všechna čtyři kola a silný dieselový motor o objemu dvou litrů současně umožní vlečení člunu i jeho vytahování na hůře přístupných nebo podmáčených místech. Členitý terén je i v chatových oblastech, jež strážníci této jednotky pravidelně kontrolují,“ řekl Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.
 
171019_MPB_foto_sch001.jpg, obrázek se otevře v novém okněPodle informací od automobilky Škoda Auto se jedná o první Škodu Kodiaq v České republice, která bude sloužit v barvách městské policie. Brňané a návštěvníci města se s ní mohou setkat ve kterékoliv městské části. V době, kdy strážníci poříční jednotky nedohlížejí na vodní plochy, zapojují se do běžných kontrol veřejného pořádku. Jeho cena činí 630 tisíc korun.

Další novinky vozového parku

Městská policie dál pokračuje v přechodu na alternativní paliva a strážníci proto převzali i čtyři Škody Octavia na stlačený zemní plyn. V takzvaném přímém výkonu služby již tedy jezdí na CNG šestnáct z pětačtyřiceti automobilů. Každý z nich ročně ušetří v průměru čtyřicet tisíc korun za pohonné hmoty.
 
„Uspořené prostředky směřujeme například do nákupu nových vozidel, která dál šetří městský rozpočet a především životní prostředí. Plynové automobily totiž produkují nižší emise oxidu uhličitého a jsou méně prašné,“ vysvětlil Luboš Oprchal.

 DSC_0040.jpg, obrázek se otevře v novém okně 171019_MPB_foto_sch024.jpg, obrázek se otevře v novém okně 171019_MPB_foto_sch019.jpg, obrázek se otevře v novém okně


Politiku úspor podporují i nové, mimořádně spolehlivé a šetrné skútry Honda PCX 125 se spotřebou okolo dvou litrů benzínu na sto kilometrů a systémem start-stop. Strážníci v Brně využívají více než čtyři desítky skútrů, z toho čtyři na elektrický pohon. (jag)

Vytvořeno 23.10.2017 10:11:00 | přečteno 9x | ernest
load