O Dušičkách budou návštěvníkům hřbitovů nápomocné dvě stovky strážníků

hrbitov2_10.jpg

V čase Dušiček a svátku Všech svatých ještě výrazně posilují celoroční intenzivní kontroly hřbitovů. Hlídky městské policie jich ve dne i v noci ohlídají hned jedenáct.

Nejvytíženějším pietním místem je brněnský Ústřední hřbitov, kde je dohled prakticky nepřetržitý. Strážníci se zde průběžně střídají po celý den a rozsáhlý prostor mezi Jihlavskou a Vídeňskou ulicí tedy nezůstává ani na okamžik bez dozoru.

Bedlivě střežených je i zbylých deset brněnských hřbitovů. Návštěvníci tedy potkají hlídky městské policie v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích i Žebětíně. Na jihu města se posílené kontroly dotknou Slatiny a Tuřan, strážníci se zaměří i na Židenice, Líšeň, Komín a Soběšice.

„V nočních hodinách přispějí k bezpečí na hřbitovech i  hlídky se služebními psy a dalekohledy pro noční vidění. Velké množství kontrol obstarají celkem přibližně dvě stovky strážníků,“ shrnul Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

„Rozsáhlé bezpečnostní opatření začíná už týden před Dušičkami a trvá přibližně stejnou dobu po nich. Městská policie zohlední i novou, prodlouženou provozní dobu hřbitovů,“ doplnil Luboš Oprchal.

Zlodějům stačí okamžik

Především preventivní přítomností předchází městská policie okrádání návštěvníků o osobní věci a odcizování vzpomínkových předmětů, jako jsou věnce či kytice. Aby odradili nenechavce od vykrádání vozidel, neopomenou strážníci kontroly míst, kde motoristé zanechají svá auta. Pozornosti hlídek neujdou ani prodejci smutečního zboží.

Zásadní komplikace v provozu se neočekávají, i tak městská policie doporučuje využití hromadné dopravy. Zejména u Ústředního hřbitova bývají nárazově nutné odklony vozidel a návštěvníci často zaparkují výrazně dál, než kam by je přivezla tramvaj nebo autobus.

Ačkoliv bývají sváteční dny na hřbitovech díky častým kontrolám téměř bezproblémové, vyplatí se pamatovat na některá základní doporučení. Kabelky a další osobní věci by lidé neměli pouštět z dohledu ani při zvelebování hrobů. Stejně tak mohou nenechavci využít okamžiku, kdy odložené předměty návštěvník hřbitova zanechá bez dozoru a odejde například napustit vodu do vázy. (jag)

Vytvořeno 26.10.2017 12:57:00 | přečteno 7x | ernest
load