Přehlídka ohňostrojů a další festivalové akce zaměstnají strážníky na souši i na vodě

Ignis_01.jpg

Mezi diváky, na křižovatkách i na vodní hladině. Všude tam budou brněnští strážníci během ohňostrojných představení Ignis Brunensis. Zaměří se i na další akce z programu festivalu zábavy, jako jsou koncerty, dětské dny, přehlídky historických vozidel nebo divadelní představení.

Hlídky městské policie mají dvě priority. Dohlédnou na dodržování veřejného pořádku a na desítkách míst přispějí k plynulosti provozu a co nejhladšímu parkování. Během festivalu Brno – město uprostřed Evropy přesáhne jejich počet čtyři stovky.

Divácky nejvyhledávanější je přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Každé světelné představení zhlédne několik desítek tisíc diváků, z nichž většina přicestuje k Brněnské přehradě. Ohňostroje jsou tedy středem zájmu městské policie. „Ve dnech, kdy se budou ohňostroje odpalovat z vodní hladiny, nasadíme v oblasti téměř osmdesát strážníků. Jsou připravení návštěvníkům poradit a pomoci,“ říká Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

To zahrnuje i případnou první pomoc. „Doufáme, že takový scénář nenastane, ale z minulých let víme, že v davu, a mnohdy i kvůli velkému množství vypitého alkoholu, může některé diváky postihnout zdravotní kolaps. V jednom ze dvou člunů, které budou působit na vodní hladině, je proto k dispozici i automatický defibrilátor,“ vysvětluje Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů.

Díky služebním plavidlům mohou strážníci pružně reagovat na nenadálé situace nejenom během ohňostrojné produkce. Hlídky městské policie se rozmístí také podél břehů, do blízkosti odpočinkových ploch a odstavných parkovišť.

Nejspolehlivější je MHD

Příjezdy a odjezdy vozidel u Brněnské přehrady tradičně koordinují strážníci dopravní jednotky a státní policisté. Řidiče navádějí k parkovacím místům a podle svých možností a kapacit dohlížejí na již stojící auta, aby zamezili případným pokusům o vloupání.

Přehlídka ohňostrojů představuje dopravní komplikace pro obyvatele i návštěvníky Bystrce. V dlouhých kolonách končí nejen oni, ale také diváci v autech přijíždějící těsně před začátkem produkce. V kombinaci s letošní uzavírkou mostu přes Žabovřeskou ulici není možné vyloučit úplný kolaps dopravy, zejména v nejvytíženějších časech.

Strážníci jako nejrychlejší a nejspolehlivější volbu jednoznačně doporučují městskou hromadnou dopravu, kterou každoročně dopravní podnik pružně posiluje podle aktuální potřeby a po skončení ohňostroje zajišťuje odjezd nočními linkami. I při volbě MHD je vhodné vyrazit alespoň v mírném předstihu, aby návštěvníci kvůli přeplněným vozidlům nepromeškali začátek představení.

Strážníci si budou všímat také dodržování tržního řádu. V minulosti ho někteří stánkaři a provozovatelé atrakcí porušovali, například překročením otevírací doby nebo dokonce chybějícím povolením k provozu.
Pro ty, kdo do okolí přehrady zamíří vlastním vozidlem, jsou připraveny parkovací kapacity:

• před ZŠ Vejrostova
• v ulici Páteřní
• v sobotu od 17 hodin a ve středu od 19 hodin na Staré dálnici - asi 1200 parkovacích míst maximálně do 00.30 hodin
• u obce Rozdrojovice (při příjezdu od Kuřimi)

Městská policie Brno dává na oficiálním webu Starobrno Ignis Brunensis k dispozici desatero pro přepravu na Brněnskou přehradu. O případných mimořádných událostech se veřejnost dozví i na internetové adrese www.facebook.com/mpbrno.

V uvedeném období strážníci zajišťují bezpečnost několika dalších rozsáhlých akcí, jež nespadají pod festival Brno – město uprostřed Evropy. Namátkou lze připomenout dětské dny na jihu Brna nebo velké hudební akce konané o dvou nadcházejících víkendech. Do Brna zavítá nejprve na samostatný koncert pod širým nebem skupina Kabát a týden nato se koná Československý Rockfest. I na tyto události nasadí Městská policie Brno desítky strážníků. (jag)

Vytvořeno 30.5.2019 13:55:00 | přečteno 13x | ernest
load