Strážníci upozorňují majitele psů na povinné čipování

cip.JPG

S předstihem upozorňují strážníci na novou povinnost majitelů psů, kteří musí své mazlíčky mít od 1. ledna 2020 označené elektronickým čipem. Preventivní akce má uchránit před pokutami a poukázat na pozitivní přínosy mikročipů.

Strážníci rozvěsí informační plakáty do blízkosti oblíbených venčících a výcvikových ploch pro psy. Při kontrolách budou lidem rozdávat kartičky vytvořené strážníky preventivního oddělení, kde se majitelé psů dozví nejdůležitější informace o čipování. 

Novela veterinárního zákona upozorňuje, že bez čipu nebude od Nového roku platné očkování psa proti vzteklině. Aby majitel psa splnil všechny povinnosti, které mu zákon ukládá, musí kromě očipování psa také číslo mikročipu zapsat do očkovacího průkazu nebo pasu psa. Za psa bez označení bude hrozit ve správním řízení krajské veterinární správy pokuta až 20 000 Kč.

Výjimku mají pouze psi označeni jasně čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3. červencem 2011, a štěňata do doby prvního očkování proti vzteklině, které se provádí zhruba v půl roce.

Čip má zhruba každý druhý odchycený pes, registraci majitelé opomíjejí

Kontrolu toho, zda je pes označen mikročipem, budou strážníci provádět ve chvíli, kdy se zvíře zaběhne a bude potřeba zjistit jeho majitele. V současnosti je čtečkou čipů vybaven nejen odchytář městské policie, ale také pracovnice útulku. „Ze zkušeností víme, že čipem je označen zhruba každý druhý pes, se kterým se strážníci setkají. Významně to zlepšuje šanci na okamžité vrácení majiteli. Zvířata tak nemusí trávit byť třeba jen jednu noc v jim neznámém prostředí. Samozřejmě je zapotřebí, aby majitel čip zaregistroval v některém z dostupných registrů a vyplnil kontaktní údaje,“ upozorňuje vedoucí útulku městské policie Jaroslav Bohanes. Každý pes, který z útulku odchází do nového domova, je čipem označen, a majitelé jsou upozorněni na výhody registrace.  

V loňském roce přijali pracovníci útulku městské policie 500 psů, z toho pro 227 zvířat se dostavil jejich majitel a pro 262 psů se podařilo najít nový domov. 324 psů bylo díky mikročipům vráceno majiteli přímo z místa nálezu bez toho, aniž by pes musel být převezen do útulku. Před deseti lety, kdy městská policie čtečky čipů pořídila, to bylo 189 zvířat. (tk)

Vytvořeno 7.10.2019 11:50:00 | přečteno 11x | ernest
load