Při dohledu na hřbitovech pomáhají strážníkům kamery i noční vidění

IMG_0338_01.JPG

Velmi časté kontroly, kvalitní technika a služební psi pomáhají strážníkům udržovat pořádek na brněnských hřbitovech.

Intenzivní celoroční dohled městské policie v období Dušiček ještě výrazně zesiluje.

Do rozsáhlého opatření se zapojí v součtu přes dvě stě strážníků. Nejvíce se jich prostřídá na Ústředním hřbitově, který je nejvytíženějším pietním místem ve městě. Strážníci se tam střídají po celý den včetně nočních hodin po skončení provozní doby. Rozsáhlý areál, kde je navíc trvale nainstalován kamerový systém, tedy nezůstává ani na okamžik bez dozoru. Záběry z kamer sleduje dohledové pracoviště městské policie i strážníci na nejbližších služebnách.

Všechny smysly ve střehu

Důkladně střežených je i zbylých deset brněnských hřbitovů. Návštěvníci tedy potkají hlídky v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích i Žebětíně. Na jihu města se posílené kontroly dotknou Slatiny a Tuřan, strážníci se zaměří i na Židenice, Líšeň, Komín a Soběšice.

Hlídkám významně pomáhá technika i služební psi. „Díky moderním dalekohledům pro noční vidění mají strážníci perfektní přehled o situaci i za tmy. Zejména po soumraku jim výrazně pomáhá také dobrý sluch a čich služebních psů. V potemnělém a členitém terénu je možné je využít i při pronásledování pachatele,“ vypočítal Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Strážníci v Brně využívají také mobilní kamerový systém. Jeho nahrávací zařízení lze umístit na riziková místa podle potřeby a záběry živě sledovat z terénu na tabletu nebo prostřednictvím monitoru na služebně.

Několik desítek strážníků se zaměřuje také na dopravu.

Zloději jednají rychle

Především preventivní přítomností předcházejí strážníci okrádání návštěvníků o osobní věci a odcizování vzpomínkových předmětů, jako jsou věnce či kytice. Aby odradili nenechavce od vykrádání vozidel, neopomenou kontroly míst, kde motoristé zanechají svá auta. Pozornosti hlídek neujdou ani prodejci smutečního zboží.

Zásadní komplikace v provozu se na většině míst neočekávají, i tak je vhodnější využít hromadnou dopravu. Zejména u Ústředního hřbitova bývají nárazově nutné odklony vozidel a návštěvníci často zaparkují výrazně dál, než kam by je přivezla tramvaj nebo autobus.

Ačkoliv bývají sváteční dny na hřbitovech díky častým kontrolám téměř bezproblémové, vyplatí se pamatovat na některá základní doporučení. Kabelky a další osobní věci by lidé neměli pouštět z dohledu ani při zvelebování hrobů. Stejně tak mohou nenechavci využít okamžiku, kdy odložené předměty návštěvník hřbitova zanechá bez dozoru a odejde například napustit vodu do vázy. (jag)

Vytvořeno 1.11.2019 9:01:00 | přečteno 141x | ernest
load