Díky pelíškům od brněnských strážníků se budou nedonošené děti cítit jako u matky v břiše

MPBrno_pelisky4.jpg

Při příležitosti blížícího se Světového dne předčasně narozených dětí se zaměstnanci Městské policie Brno rozhodli uspořádat ve svých řadách dobročinnou sbírku. S nápadem pomoci nedonošeným miminkům přišli strážníci z poříční jednotky, kteří právě dnes předali pořízené vybavení personálu porodnice na Obilním trhu.

Za téměř 57 000 korun pořídili strážníci 12 „pelíšků“ a další vybavení pro předčasně narozené děti. Jedno z plyšových hnízd bylo na přání personálu oddělení pořízeno ve speciální variantě, která díky popruhům umožňuje bezpečný a komfortní převoz dítěte z porodního sálu rovnou na novorozenecké oddělení.

Blízkost matky asi nic nedokáže miminkům plně nahradit, přesto zdravotníci zjistili, že když dítěti nasimulují prostředí uvnitř lidského těla, lépe prospívá. Kromě zatemnělých inkubátorů začali v nemocnicích děti ukládat do takzvaných pelíšků vyrobených ze zdravotně nezávadného atestovaného materiálu. Podle zdravotních sester jsou tyto děti klidnější a šetří si tak síly na další vývoj. Pelíšky slouží jak pro půlkilové děti, tak třeba i pro nedonošená dvojčata.

Strážníci pomáhají v nelehkých životních situacích

„Zaměstnanci městské policie se společně podílí na řadě dobročinných aktivit, ať je to darování krve nebo nákup vánočních dárků dětem v těžkých životních situacích. Pomoci těm nejmenším se zdálo jako samozřejmá věc a mám velkou radost, že můžeme porodnici předat už hmatatelný dar, který jim ulehčí péči o předčasně narozené děti,“ vysvětlil důvody sbírky Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů Městské policie Brno.

„Pomoc strážníků je příkladná a musím říci, že kromě bezpečnosti na ulicích nám umí pomoci i krásnou sbírkou, díky níž se budou cítit bezpečněji i malá nedonošená miminka,“ řekl tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Za předčasně narozené děti se považují ty před 37. týdnem, lékaři se ale setkávají i s případy porodu ve 24. týdnu. Taková miminka váží často jen půl kila a jsou velká jako dlaň. Zatímco donošené děti se po pár dnech vydávají se svými rodiči domů, ty předčasně narozené tráví týdny a měsíce v inkubátorech pod dohledem lékařů a sester. V porodnici Fakultní nemocnice Brno na Obilním trhu se ročně narodí kolem 700 nedonošených dětí. (tk)

Vytvořeno 15.11.2019 12:48:00 | přečteno 10x | ernest
load