Děti se po půlroce vracejí do škol, na přechody míří rekordní počet strážníků

prechod1_01.jpg

Zahájení školního roku přikládají brněnští strážníci pravidelně velký význam a starají se o bezpečí dětí na přechodech pro chodce.

Letos se někteří žáci kvůli mimořádným opatřením vracejí do lavic po půlroce a musejí si tedy znovu zvykat na pohyb v provozu. Tomu odpovídá velké nasazení hlídek městské policie.

Rozsáhlý dohled tentokrát potrvá až do středy 9. září včetně. Počet zapojených strážníků za všechny dny dohromady dosahuje součtu okolo 550. Působit budou u čtyř desítek škol, u mnoha z nich na několika přechodech současně.

 Kromě toho, že hlídky městské policie umožní školákům bezpečné přecházení, jejich masivní přítomnost po celém Brně upozorní řidiče, že je nezbytné u vzdělávacích zařízení znovu zpozornět a podstatně zvolnit tempo.

 „Je to nový začátek. Po prázdninách posiluje individuální i hromadná doprava, školáci si v nadšených rozhovorech vyměňují zážitky z prázdnin, jsou rozpustilí a potřebují si znovu zažít pravidla bezpečného pohybu, která na šest měsíců pomyslně odložili do ústraní,“ vysvětluje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

 Motoristé by měli být ostražití v ranních i odpoledních hodinách po celém městě. Žáci mohou být nepozorní a nečekaně jim vstoupit do cesty, vyběhnout zpoza autobusu nebo jinak zazmatkovat. „Jsou to děti a mohou udělat chybu. Měli bychom myslet i za ně,“ nabádá Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů.

Celoroční pomoc

V úterý 1. září pohlídají strážníci nejen klíčovou dobu před začátkem vyučování, ale také časy, kdy bude na jednotlivých školách končit výuka žákům prvního stupně. Po zbytek období budou dohlížet na přechodech vždy přinejmenším v ranních hodinách.

Od čtvrtka 10. září zaujmou hlídky svá dlouhodobá stanoviště. „U jedenácti vytipovaných škol garantujeme dohled celoročně. Podle personálních kapacit ovšem namátkově kontrolujeme i riziková místa u mnoha dalších škol, může jich být až třicet denně,“ říká Pavel Čermák.

Seznam garantovaných přechodů strážníci každý rok vyhodnocují a aktualizují. Rodiče a další zájemci se s ním mohou seznámit na webu www.mpb.cz v sekci častých dotazů.

Stanoviště u uvedených škol opouštějí hlídky pouze ve zcela mimořádných případech, například pokud je nutné okamžitě prověřit naléhavé oznámení.

Parky a party

Začátky i konce školního roku mají někteří starší žáci tendence společně zapíjet alkoholem. Scházejí se po vyučování v zákoutích parků i na jiných skrytých místech. Takové situace jsou v Brně sice výjimečné, jejich důsledky ovšem mohou být velmi vážné.

Pro dětský organismus je alkohol obrovskou zátěží a jeho pití nezřídka končí otravou nebo jinými vážnými stavy. I proto se strážníci ve vytipovaných časech vydají na kontroly do míst, kde se mladí lidé setkávají. (jag)

Vytvořeno 27.8.2020 14:50:00 | přečteno 50x | ernest
load