Útulek vstupuje do nové etapy s moderním vybavením a velkými plány, vznikl o něm akční klip

miniatura-spot-final_01.jpg

Zásadní změny se odehrávají v těchto dnech v brněnském útulku pro zvířata.

Městská policie, pod kterou zařízení spadá, pořídila opuštěným psům a kočkám nové zdravotnické vybavení i odchytový automobil. Prostředí je příjemnější i pro návštěvníky a o městském útulku vznikl také hraný klip.

Akční spot představuje v nadsázce jednotlivé činnosti, kterými se pracovníci každodenně zabývají. Kromě skutečných ošetřovatelek a veterinárních techniček si v něm zahráli i strážníci z jednotky psovodů, jejich kolega z odchytové služby a jedna další hlídka.

Příběh zachycuje malého mopse, který své penzionované majitelce polekaně prchá z Lužánek přes celé město a spouští tím doslova detektivní vyšetřování. Personálu se ho podaří vypátrat za pohnutých okolností až u Brněnské přehrady.

Městská policie Brno se obešla bez profesionálních herců. Až na agilního mopse a jeho majitelku vybrala všechny aktéry z řad svých zaměstnanců. Důchodkyni ztvárnila absolventka Senior akademie, vzdělávacího projektu městské policie. Ani psí jméno Šmudlík nebylo zvoleno náhodně a vztahuje se k reálnému případu, kterým se brněnští strážníci zabývali.

Nejdřív Krutart, potom Fullart

Po tvůrčí stránce ale strážníci nechali volnou ruku profesionálům, tak jako se jim to vyplatilo i při výrobě úspěšného náborového klipu Brnocop vytvořeného studiem Krutart.

„Hledali jsme originální nápad, zkušené producenty a příběh, který představí činnosti útulku hravou formou. Zadání z našeho pohledu výborně splnilo liberecké studio Fullart. I spolupráce při natáčení byla na velmi profesionální úrovni,“ pochvaluje si Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

„Náš tým celý projekt velmi bavil. Po zhlédnutí BrnoCopa nám bylo jasné, že musíme vymyslet něco nekonvenčního. Přišli jsme tedy s příběhem ztraceného pejska, s velkou nadsázkou a komiksovými prvky. Z pracovníků jsme vytvořili hrdiny. Spolupráce byla skvělá a dodnes nám visí nástěnka s myšlenkovou mapou z videa v naší kanceláři,“ líčí s úsměvem projektový manažer Fullartu Sergiu Támas.

Posun v péči o zvířata

Nemění se však zdaleka jen způsob, jakým se útulek prezentuje. Hlavní úsilí městské policie směřuje ke zdokonalování péče o zvířata. Pořídila proto například moderní sonografický přístroj se dvěma různými sondami, jež umožňují vyšetření velkých i těch nejmenších zvířat.

Útulek miniatura spot.jpg, obrázek se otevře v novém okně

„Personálu teď usnadňuje práci i průmyslová myčka a sušička. Nakoupili jsme chirurgické nástroje a bezmála dvacítku nových boxů pro kočky. V brzké době hodláme vybrat i EKG,“ vypočítává Jaroslav Bohanes, vedoucí útulku pro opuštěná zvířata.

Nadstandardní péči o zvířata umožnili dárci, kteří přispívají na veřejnou sbírku útulku. Jen v posledních dvou letech díky tomu vedení nakoupilo vybavení za více než půl milionu korun.

Nový výběh přístupný veřejnosti

Začátkem podzimu zbývalo na dobročinném kontu ještě přes tři milióny korun. Kromě desítek přispěvatelů se o to zásadně zasloužila také žena, která před dvěma lety odkázala útulku byt, z jehož prodeje zařízení získalo 2,8 milionu. Veřejnosti se její dar symbolicky vrátí.

„Připravuje se totiž rekonstrukce, při níž vznikne i nový zatravněný venkovní výběh s lavičkami, kde se budou moci zájemci o adopci se zvířetem seznámit. Časem zvažujeme také zpřístupnění prostoru prověřeným lidem, kteří si psy nemohou osvojit, ale chtěli by jim pobyt zpestřit příležitostným venčením a hrou,“ nastiňuje Karel Krainer, náměstek ředitele městské policie. V návaznosti na další nezbytné práce v areálu by mohl být výběh hotový přibližně v horizontu dvou až tří let.

Omlazení techniky se dočkala i odchytová služba. Její strážníci již vozí zatoulaná zvířata novým služebním vozidlem. Automobil Ford Transit Custom si zkušení odchytáři nechali uzpůsobit přesně podle svých potřeb. Dieselový „dvoulitr“ s majáky a v barvách městské policie ukrývá v nákladovém prostoru mimo jiné přepravní klece, distanční odchytovou tyč nebo kleště a sítě na hady. Denně najezdí po Brně okolo dvou set kilometrů. Zakoupen byl z rozpočtu městské policie.

Obrázky na stěně i na síti

Návštěvníky i personál rovněž od podzimu vítá v útulku příjemnější prostředí. Velkou venkovní stěnu u místního parkoviště zdobí malba tří psů a kočky. Jsou to zvířata, která opravdu prošla brněnským útulkem nebo tam stále pobývají. Nasprejoval je mladý výtvarník Klement Šacher. „Na plochu o rozměru padesáti čtverečních metrů padlo asi dvě stě kusů barev. Práce mi zabraly dva dny,“ říká.

Od strážníků, kteří v ulicích každý den bojují proti vandalismu, je to současně signál, že legální graffiti má na vhodných místech své opodstatnění a dokáže rozjasnit jinak nevyužívané plochy.

Obrazové materiály z útulku se teď hojněji začnou objevovat i na sociálních sítích. Počínaje dnešním dnem totiž městská policie oficiálně spouští instagramový profil @utulek_mpbrno. Zájemci tam najdou kromě fotografií a videí také zajímavosti o chodu útulku a jeho zvířecích svěřencích. (jag)

Vytvořeno 10.11.2020 16:34:00 | přečteno 42x | ernest
load