Samoživitelé dostali od strážníků půl tuny potravin, notebook i peníze

MP_Brno_rodina5_02.jpg

Pandemie koronaviru drtivě dopadla mimo jiné na mnohé rodiny samoživitelů. Vědomi si toho jsou zaměstnanci Městské policie Brno, kteří se v posledních týdnech znovu vydali cestou pomoci potřebným.

V květnu a dubnu obdarovali hned devět rodin v nouzi, které jim pomohl vytipovat Klub svobodných matek. Řada samoživitelů se v době covidových restrikcí ocitla v bezvýchodné situaci, když ztratili zaměstnání a s ním i jediný příjem domácnosti, případně se museli místo práce starat doma o děti při distanční výuce.

Brněnští strážníci i jejich civilní kolegové se proto rychle domluvili a během několika týdnů nakoupili nejpotřebnějším matkám a otcům s dětmi okolo půl tuny potravin. „Převážně šlo o ty trvanlivé, jako je mléko, mouka, oleje, rýže, luštěniny, cukr nebo müsli. Zaměstnanci ale vyšli vstříc i všem speciálním požadavkům kvůli alergiím, zdravotním dietám a pořizovali i čerstvé ovoce a zeleninu,“ vypočítává Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Nápad vznikl přímo mezi hlídkami v ulicích a u jeho zrodu byla strážnice Jana Pokorná. „Když jsem v televizi viděla, co všechno tyhle rodiny prožily a prožívají, běhal mi mráz po zádech a nechtěla jsem to nechat jen tak. Velkorysost a odhodlání kolegů jít do toho společně a podat pomocnou ruku mi udělaly radost. Pak už to šlo ráz na ráz,“ popisuje.

Trvale se sblížili

Mezi pohnutými osudy jsou zastoupeni samoživitelé s několika dětmi, s jedním potomkem i mladá nastávající maminka. Někteří utekli od partnerů kvůli domácímu násilí, jiné například omezuje částečná invalidita. Kromě jídla jim pracovníci městské policie dovezli i drogerii, vybavení do domácnosti, kávu a cukrovinky nebo notebook nezbytný pro dálkové vzdělávání desetileté slečny.

Při osobních setkáních strážníci často navázali s rodinami bližší vztahy a domluvili se na dlouhodobější pomoci. Někteří zaměstnanci navíc podpořili rodiny i finančně.

Pracovníci městské policie tak chtěli ulehčit samoživitelům od nejpalčivějších problémů, aby v rodinách zbyl po delší čas dostatek peněz na zaplacení nájmu, energií, léků a oblečení.

„Nabídka mě zaskočila“

„Musím říct, že ten březnový telefonát z Brna mě zaskočil a zároveň mi udělal velikou radost. Náš spolek vznikl před čtyřmi lety a od té doby pomáhají rodinám samoživitelů firmy a jednotlivci. Městská policie Brno je vůbec první organizací v oblasti bezpečnosti, která do toho šla,“ říká ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Setkání s rodinami u vrchovatě naplněných přepravek a banánových krabic byla i pro zaměstnance městské policie velmi dojemná. Někteří rodiče se v pohnuté atmosféře rozplakali už jen proto, že si na ně v těžkých chvílích někdo vzpomněl. Jedním z hlavních smyslů akce bylo kromě pomoci samotné upozornit na složitou situaci samoživitelů, ať už v době koronaviru, nebo mimo ni.

Zaměstnanci Městské policie Brno pomáhají potřebným průběžně. Dlouhodobě podporují rodiny nemocných a postižených dětí, kterým mimo jiné přispívají na rehabilitace a zdravotní pomůcky. Pořádají také hromadné odběry krve, pořídili speciální pelíšky pro nedonošená miminka a vloni nahráli unikátní album s koledami, jehož celý výtěžek také putoval na dobročinné účely. (jag)

Klub svobodných matek po důkladném prověření stovek zaslaných žádostí poskytuje materiální nebo finanční pomoc. Jen za rok 2020 zprostředkoval přes 8,8 milionu korun, z toho přímá finanční pomoc tvořila 6,5 milionu korun a posloužila 1 605 rodinám samoživitelů.

Vytvořeno 25.5.2021 6:15:00 | přečteno 32x | ernest
load