Děti se vracejí do škol, stovky brněnských strážníků na přechody

IMG_4476_gdpr__1_mini_01.jpg

Návrat dětí do lavic znamená i návrat strážníků na přechody u škol.

V Brně je začátek školního roku tradičně spojený s masivním nasazením hlídek městské policie. Na bezpečnost dětí dohlížejí přibližně u padesáti základních škol.

Letos je na místě obezřetnost ještě více než jindy. „Velkou část minulého roku děti strávily na distanční výuce a nemají tak zažité správné návyky v dopravě. Na loňské prvňáčky je potřeba pohlížet tak, jako by ani žádnou zkušenost s docházením neměli. O výraznou část výuky je připravila epidemická omezení,“ upozorňuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

První září je pro děti už tak velmi rizikovým dnem. Řidiči si po dvouměsíční odmlce neuvědomují, že by před vzdělávacími institucemi měli výrazně zvolnit a zbystřit. Děti mohou být nepozorné a nečekaně jim vstoupit do cesty, vyběhnout zpoza autobusu nebo jinak zazmatkovat. Na toto riziko proto upozorňují i svítivé uniformy strážníků.

Pohyb dětí celý den

Motoristé by měli být pozornější v ranních i odpoledních hodinách. Na začátku září bývá výuka mnohdy zkrácená a školáci se vracejí domů dříve. Ti starší a samostatnější se potom s kamarády vydávají na svá oblíbená místa, třeba do parků.

„I tam se po vyučování vypraví naše hlídky. Preventivně se zaměří na parky, okolí dětských hřišť a další vybrané lokality, aby předešly potížím a ujistily se, že děti neslaví opětovné setkání pitím alkoholu,“ vylíčil Luboš Oprchal.

Pohyb dětí se po návratu z dovolených kromě zmíněných míst zvýší nárazově po celém městě. Brněnští strážníci se proto na řidiče obracejí s žádostí o velkou opatrnost a ohleduplnost. „Mnoho dětí trávilo volno v přírodě a zapomněly na pravidla bezpečného chování v provozu. My ostatní bychom tedy měli myslet i za ně,“ upozorňuje Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů.

Každý den, celý rok

Ve středu 1. září pohlídají strážníci nejen klíčovou dobu před začátkem vyučování, ale také časy, kdy bude na jednotlivých školách končit výuka žákům prvního stupně. Až do 8. září budou dohlížet na přechodech vždy přinejmenším v ranních hodinách. Po domluvě s vedením vytipovaných škol se dostaví i v závěru výuky. Do opatření se celkově zapojí téměř 450 brněnských strážníků.

Hlídky městské policie následně od 9. září zaujmou svá dlouhodobá stanoviště. „U dvanácti vytipovaných škol garantujeme dohled celoročně. Podle personálních kapacit ovšem namátkově kontrolujeme i riziková místa u řady dalších škol, může jich být až třicet. Zapojujeme prakticky všechny volné ranní hlídky,“ říká Pavel Čermák.

V blízkosti mnoha škol se přitom hlídky zaměřují hned na několik přechodů současně.

Seznam garantovaných přechodů strážníci každý rok vyhodnocují a aktualizují. Rodiče a další zájemci se s ním mohou seznámit na webu www.mpb.cz v sekci častých dotazů.

Stanoviště u uvedených škol opouštějí hlídky pouze ve zcela mimořádných případech, například pokud je nutné okamžitě prověřit naléhavé oznámení. (jag)

Vytvořeno 31.8.2021 10:00:00 | přečteno 50x | ernest
load