Volby do Sněmovny zaměstnají městskou policii, pomůže voličům i komisím

volby_23.jpg

Po čtyřech letech mají Češi znovu možnost rozhodnout o složení Poslanecké sněmovny, což například v Brně přivede do ulic zhruba o 150 strážníků více, než je v pátek a sobotu obvyklé.

Jejich úkolem je pomáhat lidem v nečekaných situacích a předcházet potížím. Budou se tedy pohybovat v blízkosti stanovených míst, několikrát denně zkontrolují okolí škol, školek i dalších volebních objektů. Zaměří se na dodržování veřejného pořádku, pravidel stanovených zákonem o volbách a v případě složitější situace v dopravě usměrní i provoz.

Předseda má číslo na strážníky

„Reagovat můžeme velmi pružně. Strážníci se ještě před zahájením voleb setkají s předsedy volebních komisí a předají jim spojení na místní služebnu,“ vysvětluje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Od té chvíle budou hlídky s volebními komisemi v pravidelném kontaktu a poblíž volebních míst se budou pohybovat ještě určitou dobu po uzavření místností.

Pomáhají nemocným, chytali holuba

Hlídky brněnské městské policie o volebních víkendech například opakovaně asistovaly voličům, které zastihly zdravotní komplikace. Kromě vyčerpaných starších osob takto při dřívějších volbách pomáhaly třeba i epileptikům.

Čas od času na žádost volebních komisí shánějí jejich chybějící členy, kteří se z účasti neomluvili. Někdy je za tím zdravotní indispozice, jindy jen špatně nařízený budík, strážníci už ovšem bohužel pamatují i úmrtí člena volební komise.

V roce 2018 vyjížděli strážníci do středu Brna, kde jednoho ze členů komise údajně ostatní vícekrát viděli popíjet z láhve alkohol. Opakovaně prý místnost opouštěl a vracel se ve stále méně reprezentativním stavu. Předsedkyně se ho rozhodla vykázat.

Kuriózní problém měl na Brně-středu i školník, který si ve volební místnosti nemohl poradit s plašením holuba, protože měl vybavení pouze na vymetání pavučin. K důstojnosti volebního dění tak poměrně překvapivě přispěla i odchytová služba městské policie.

Rozsáhlá bezpečnostní opatření pořádají brněnští strážníci při každých volbách, dohled je však vždy ryze preventivní. (jag)

Vytvořeno 6.10.2021 15:11:00 | přečteno 14x | ernest
load