Přehled událostí ze dne 31. května 2021

31.05.2021 | Tiskové zprávy

Muž měl v nákupní tašce minometný granát, prý ho vezl se známými autem ze Znojma.

Muž měl v nákupní tašce minometný granát, prý ho vezl se známými autem ze Znojma

Dokonalý návod, jak se nemá postupovat při nálezu nebezpečného předmětu, poskytl dnes v noci mladík ze Znojma. Hlídku městské policie oslovil po druhé hodině v Brně na Mendlově náměstí, rozevřel před ní nákupní tašku a prohodil zdánlivě nevinnou otázku: „Co s tím mám dělat?“ Strážníci nahlédli dovnitř a zjistili, že muž přenáší centrem města velmi zachovalý a pravděpodobně plně funkční minometný granát. Řekli mu proto, ať ho velmi opatrně položí a odejde i se svými dvěma známými do bezpečné vzdálenosti. Potom požádali o příjezd další hlídky městské policie, uzavřeli celý přilehlý prostor a přivolali policejního pyrotechnika. Specialista granát odborně naložil a odvezl pryč z přestupního uzlu. Když si strážníci nechali od pětadvacetiletého mladíka vysvětlit, jak se v noci ocitl uprostřed Brna s nebezpečným vojenským střelivem, vykreslil jim svým vyprávěním stěží uvěřitelný příběh. Granát prý našel v noci ve Znojmě a nevěděl, co si s ním má počít. Vložil ho tedy do nákupní tašky a nasedl s ním do auta. Ve vozidle navíc nebyl sám, ale přizval si i své dva známé. Trojice se s minometným granátem v autě rozjela do Brna, kde zaparkovala u Mendlova náměstí. Velmi proto uvítala, že uviděla hlídku městské policie, která prostranství právě kontrolovala. Zbytek příhody už strážníci znali a celý případ předali státním policistům.

Nejde o první takový případ, který strážníci v Brně zaznamenali. Například v roce 2017 jim osmdesátiletá žena přinesla na ředitelství vojenskou výbušku v igelitové tašce. O čtyři roky dříve přišel na žabovřeskou služebnu městské policie pracovník sběrného dvora s funkčním ručním granátem, který našel v kontejneru.

S podobnými nálezy by přitom lidé neměli vůbec manipulovat. Je vhodné odejít dostatečně daleko, varovat okolí a okamžitě volat policii. (jag)