Přehled událostí ze dne 1. listopadu 2020

01.11.2020 | Tiskové zprávy

Z Ústředního hřbitova se ztratila mramorová urna, v Řečkovicích tekla mezi hroby voda. Strážníci se zabývali asi padesáti porušeními opatření, v noci vychází jen málokdo.

Z Ústředního hřbitova se ztratila mramorová urna, v Řečkovicích tekla mezi hroby voda

Strážníky kontrolující Ústřední hřbitov oslovil včera vpodvečer osmašedesátiletý muž. Řekl jim, že z hrobu, který navštěvuje, někdo odlomil mramorovou urnu. Podle jeho slov byla připevněná ke kamennému podstavci a její hodnota se pohybuje okolo deseti tisíc korun. Událost nemusí nutně souviset s dušičkovým obdobím, protože penzista zavítal k pietnímu místu naposledy vloni o Vánocích. Hlídce potvrdil, že pachatel u hrobového místa odložil alespoň nádobu s ostatky. Stav hrobu nasvědčoval tomu, že někdo musel urnu značnou silou vyvrátit. Strážníci pro podezření z trestného činu předali případ státním policistům.

Včera dopoledne se hlídka městské policie zabývala i komplikacemi na řečkovickém hřbitově. Jeden z návštěvníků upozornil, že v uličce mezi hroby vyvěrá voda. Strážníkům se během několika minut podařilo opatřit číslo mobilního telefonu místního správce a ten přislíbil, že co nejdříve přijede. Vodu dočasně uzavřel do doby, než se podaří zařídit opravu. (jag)

Strážníci se zabývali asi padesáti porušeními opatření, v noci vychází jen málokdo

Přibližně pět desítek osob porušujících mimořádná opatření přistihli brněnští strážníci od páteční noci do nedělního poledne. Městskou policii několikrát přivolali řidiči nebo cestující v městské hromadné dopravě, zpravidla kvůli pasažérům bez roušky.

Chybějící ochrana dýchacích cest byla nejčastějším nedostatkem i v ulicích. Osm lidí pilo na veřejnosti alkohol navzdory zákazu. Patří k nim i skupina dvou žen a čtyř mužů ve věku od 19 do 47 let, kterých si obsluha kamer všimla na záběrech z Denisových sadů. Šestice známých se navíc v parku zdržovala v době, kdy platí omezení venkovního pohybu na nezbytně nutné případy. Celý případ proto strážníci předávají k projednání u správního orgánu.

Spor vzniklý v trolejbusu linky 37 uklidnili strážníci po sobotním poledni na zastávce Anthropos. Z odstaveného vozidla vyprovodili devětadvacetiletého muže, který údajně zatvrzele odrážel žádosti dalších cestujících i řidiče, aby si nasadil roušku. Hlídka mladíkovi vysvětlila, že by měl pravidla respektovat a brát ohled na ostatní i na jejich obavy z onemocnění. Klidným přístupem si strážníci naklonili muže do té míry, že si od nich vzal rezervní roušku a ještě v jejich přítomnosti si ji nasadil. Potíže, které způsobil, však nebylo možné přejít bez povšimnutí, a tak se bude událostí zabývat správní orgán.

Jiný cestující odmítal v noci na sobotu vystoupit z autobusu i přesto, že už spoj několik minut stál na konečné. Když řidič vyčerpal všechny smysluplné možnosti, jak devětačtyřicetiletého muže vykázat, obrátil se na linku 156. Strážníci dřímajícímu pasažérovi vysvětlili, že vozidlo už od Semilassa opravdu dál nepojede, a vyzvali ho, aby hned vystoupil. Vysvětlení, že se tímto způsobem přepravuje za prací, nepřipadalo hlídce příliš věrohodné. Nenasvědčovaly mu ani další záznamy, které si strážníci vyžádali z evidencí. Také tento muž se tedy bude muset dostavit ke správnímu orgánu.

Veřejnost však většinově přistupuje k mimořádným opatřením velmi zodpovědně. Porušení jsou spíše ojedinělá a v nočních hodinách jsou ulice i v historickém jádru Brna prakticky liduprázdné. (jag)