Milí kamarádi, tak už to tu máme zase

14. 10. 2020

Další nový školní rok. Těšili jste se do lavic? No, odpovím za vás, někteří ano a jiní asi moc ne. Je to tak? Je pravda, že teď musíte zůstat pár dní doma, ale snad se vše spraví a já za vámi budu moci konečně přijít do školy.

Naštěstí můžu s vámi komunikovat alespoň takto.

Chcete se opět něco nového a zajímavého naučit?

Připravil jsem pro vás další díly Foxíkových pravidel.

Váš Foxík

 

maskot MĚSTSKÉ POLICIE BRNO

TADY TI FOXÍK PORADÍ S PEJSKEM

 ODPOVĚĎ TRÁPENÍ

TADY NAJDEŠ ODPOVĚDI ZTRACENÝ V BLUDIŠTI

TADY NAJDEŠ FOXÍKOVY ODPOVĚDI ZVONÍ TELEFON

 TADY NAJDEŠ FOXÍKOVY ODPOVĚDI S FOXÍKEM O POMOC

omalovánka

1. vlna epidemie v Česku

středa 24. 6. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – DESÁTÝ PŘÍBĚH

Ahoj kamarádi,
některým z vás už tenhle zvláštní "rouškový" školní rok skončil a komu ne, ten si pro vysvědčení půjde už brzo. Je tedy nejvyšší čas se s vámi rozloučit a dopřát vám konečně prostor na sbalení kufru na tábor, k babičkám a na všechny další cesty za dobrodružstvím a poznáním.

Nepochybuju o tom, že si ty dva měsíce letních prázdnin užijete a že do parádního odpočinku zařadíte i koupání. Než poprvé skočíte do vody, měli byste ale rozhodně znát vodní tajemství a v žádném případě ho nepodcenit.

Užijte si prázdniny a dávejte na sebe, prosím, vždycky a všude velikánský pozor.

Vodní tajemství


středa 17. 6. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – DEVÁTÝ PŘÍBĚH

Nazdárek lidičkové,
čtvrťáka Kubíka jsme minule opustili uprostřed příběhu, tak vás určitě zajímá, jak to celé nakonec dopadlo. Právo je sice celkem krátké, ale velmi obsáhlé slovo. Je důležité vědět, co všechno se smí a co ne.
Pokud tomuhle divnému slovu ještě tak docela nerozumíte, malinko vám je zjednoduším: Kdybyste do budoucna měli v čemkoli pochybnosti, že něco kolem vás není správné, zapamatujte si, prosím, že je strašně důležité nemávnout nad tím rukou a ozvat se. Tak vám držím pěsti, ať to dokážete.

  Jsi-li v právu, zvedni v hlavu 2

středa 10. 6. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – OSMÝ PŘÍBĚH

Ahoj kamarádi,
ani nevíte, jak rád bych vám konečně povídal nějaký veselejší příběh. Ale ani ten dnešní to nebude. Je o čtvrťákovi Kubíkovi, což je moc hodný kluk, ví toho spoustu o zvířatech a s oblibou je
pozoruje. Někdy se do toho ale tak zabere, že si ani nevšimne, co se děje kolem něho. A toho zneužili dva hejhulové Jarek s Tomášem. K tomu, co provedli opravdu nemám slov. Zasloužili by pár pohlavků...

Jak celý příběh dopadne se dozvíte příští týden. 

 Jsi-li v právu, zvedni v hlavu 1středa 3. 6. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – SEDMÝ PŘÍBĚH

Ahoj školáci,
když občas vykouknu ze své liščí nory na kraji lesa, vidím spoustu z vás na jízdním kole. A jsem rád, že skoro nikdo není
jako ten Pepík, o kterém bude řeč. Ještě než oslavil deváté narozeniny, vyrazil ven na svém parádním bicyklu. Pohyb je zdravý, takže skoro by to bylo na pochvalu. Jenže není. On totiž nasedl, zacinkal a jel. Na něco moc, moc a moc důležitého však zapomněl. Víc už nebudu prozrazovat. Však si to poslechněte...

A ještě něco: Dávejte na sebe pozor. A to říkám i proto, že letní prázdniny se kvapem blíží.

Jedeš, abys dojel

středa 27. 5. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – ŠESTÝ PŘÍBĚH

Ahoj kamarádi,
ono to tak někdy nevypadá, ale pozorní a opatrní musíme být pořád. Kdo poslouchal první dva díly téhle tuze
dlouhé cesty ze školy, asi ho to napadlo ještě dřív, než jsem to teď já tady napsal. A pokud jo, tak mi udělal radost. Protože všechny ty příběhy tady vykládám hlavně proto, abych vás naučil, že se vyplácí být ve střehu a nedělat skopičiny.

Ale dost řečí, vy jistě netrpělivě čekáte, jak celý ten příběh skončil. Měl vůbec šťastný konec? Klikněte na odkaz dole a uvidíte.

Cesta domů - 3/3

středa 20. 5. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – PÁTÝ PŘÍBĚH

Ahoj lidičkové,
kdo si počká, ten se dočká. Týden uplynul jako voda a je tu zbrusu nové pokračování příběhu o dvou vykutálených spolužácích Tomášovi a Jirkovi. Myslíte si, že v tomhle pokračování už se oba umoudří a žádný další problém nenastane? To by bylo fajn, ale bohužel. Jak už víte, tenhle podivný příběh se natáhne až do poslední
květnové středy. Dospěláci by řekli, že je dlouhý jako týden před výplatou. A proč to sem pletu? Chci vám jen naznačit, že dospěláci mají úplně jiné starosti a rozhodně jim nepřidělávejte další, jako tihle dva vykutálenci.

Buďte opatrní. Neznámý člověk je jako zítřejší den....

Moc bych si přál, abyste si z těchto příběhů vzali všichni ponaučení. Už proto, aby některá další smutná příhoda nebyla právě o vás.

Cesta domů - 2/3

středa 13. 5. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – ČTVRTÝ PŘÍBĚH

Ahoj kamarádi a kamarádky,
příběh o desetiletém Tomášovi a jeho spolužákovi Jirkovi je plný napětí. Je ale taky pořádně dlouhý,
takže má ještě pokračování. Ale na to si budete muset týden počkat. Zato vám ale slibuju, že se v tomhle povídání dozvíte spoustu užitečných věcí. A zjistíte třeba taky proč tihle dva kamarádi nešli ze školy rovnou domů a kvůli čemu zezelenali jako jarní listí.  Už jste někdy slyšeli rčení "oheň je dobrý sluha, ale zlý pán"? Jo? Tak super. A pokud jste ho doteď nechápali, po tomto díle mu budete namouduši a na liščí uši rozumět. 

Zdařilou nápovědu vám, jako vždycky, dá omalovánka. A za sedm dní mě tu máte zas.  Váš Foxík

Cesta domů - 1/3

středa 6. 5. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – TŘETÍ PŘÍBĚH

Zdravíčko kamarádi,
nebudu chodit kolem horké kaše – někdy stačí i malá nepozornost nebo neopatrnost a zraníte se. Určitě mi dáte za pravdu, že takové píchnutí se o špendlík, hřebík nebo něco podobně špičatého, není vůbec nic příjemného. A kromě slziček se to celé většinou neobejde ani bez ošetření.

Dneska se podíváme za Honzíkem a jeho kamarády do parku, kam si šli hrát si na schovávanou. Žůžo volba. Neznám moc lepších míst, kde by bylo tolik možností, kam se ukrýt za lavičky, stromy nebo keře. Jenže i tam je dobré mít oči takzvaně na stopkách. Zkrátka koukat pořádně kolem sebe a přemýšlet. Protože když to náhodou neuděláte, můžete dopadnout třeba jako Honzík. A to bych teda vůbec nikomu ani ve snu nepřál.

Hezky se posaďte, příběh třetí už k vám letí!

Ejhle jehla (AUDIO)

středa 29. 4. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – DRUHÝ PŘÍBĚH

Ahoj kamarádi,
sliby se mají držet, a tak mě tu máte po týdnu zas. Ať nezapomenu, hned na začátek se vás potřebuju na něco hrozně důležitého zeptat: Už se vám někdy stalo, že jste byli sami doma a na telefon vám najedou zavolal někdo cizí? Klárce se to přihodilo a byla z toho pořádně zaskočená. Dokonce tak moc, že úplně zapomněla na všechny dobré rady od rodičů, jak má takový hovor vyřídit. Jenže kvůli tomu se pak dostala do nevídané šlamastyky.

No, ani nechtějte vědět, co na to říkal Foxík. Bylo mi z toho příběhu špatně a ještě teď se mi z něho ježí liščí chlupy. Taky si ho pusťte, ať víte, jak se máte správně zachovat, kdyby se vám náhodou přihodilo něco podobného. A nezapomeňte si k tomu vytisknout obrázky.

Koukám teď do kalendáře a vidím, že až se tu potkáme znova, bude už květen.

 Sama doma doopravdy (AUDIO)

středa 22. 4. 2020:
FOXÍK VYPRÁVÍ – PRVNÍ PŘÍBĚH

Ahoj děti,
když jsem se minulý týden od strážníků dozvěděl, že vám tady budu moct vyprávět nějaký příběh, hrozně jsem se začal těšit a věřím, že vy určitě taky. A konečně jsem se dočkal! Zároveň se vám
ale musím přiznat, že při té vzpomínce na nedávnou zimu, kdy se to celé stalo, ve mně až trochu zamrazilo. Až si moje dnešní vyprávění  pustíte, určitě pochopíte proč.

Každopádně ještě než se do příběhu zaposloucháte, doporučuji vám, pořádně se připravit. Nelekejte se, nebudu po vás chtít nic složitého. Jen si prosím vytiskněte první dvě strany mého zápisníku + omalovánky. Nic víc po vás zatím nechci. Brnkačka, že?
Připraveni? Tak už prosím konečně klikněte na ten modrý odkaz pod obrázky. Už vám to chci povykládat.

PS: Přesně za týden se tu znovu potkáme. Příště vám povyprávím příběh s tajemným názvem Sama doma doopravdy...

   ❶ Ledové dobrodružství (AUDIO)

 


středa 15. 4. 2020:
díl čtvrtý: CVIČENÍ SE ZUZKOU + OMALOVÁNKY

Nazdar holky a kluci!

Doma není nuda ani v karanténě! Ty nejmenší děti tentokrát zabavíme čtvrthodinovým povídáním a veselým cvičením s lektorkou Zuzkou ze Střediska volného času Lužánky. Zuzka cvičí s maskotem brněnských strážníků lišákem Foxíkem a na pomoc si vzala typické vybavení městské policie. Tak koukejte, protahujte se, bavte se, cvičte a sdílejte.  VIDEO zdarma k přehrátí zde. Ke stažení: vyšší kvalita (větší soubor) – nižší kvalita (menší soubor).

Až si zacvičíte, směle se pusťte do vybarvování dalších zvířátek z Kubíkovy farmy – ke stažení zde: 5 – 6 – 7

PS: Ještě překvápko na závěr: Už od příštího týdne tady začnou na pokračování vycházet oblíbené Foxíkovy příběhy! Co vás v nich čeká se dozvíte už dnes zde. Za týden s Foxíkem prožijete napínavé Ledové dobrodružství.

středa 8. 4. 2020:
díl třetí: SÁM DOMA + OMALOVÁNKY

Nazdárek kluci a holky!
Americkou komedii Sám doma jistě dobře znáte. Možná by ji někdo z vás dokázal i celou povykládat. Kevin měl teda parádní nápady, co? Ale bacha, teď nám rozhodně nejde o film. I když zápletka bude velmi podobná. Už jste si někdy zkusily položit otázku, co byste dělaly vy, kdybyste byly samy doma a vtom by někdo zazvonil? Vy byste přitom na tuty věděly, že za dveřmi nejsou rodiče, ani babička s dědou nebo někdo známý. Dřív než se podívate dolů na správné řešení, zkuste si odpovědět nahlas samy. Tak co? Trefily jste do puntíku a zasloužíte si velikánskou jedničku?

A až budete mít jasno, vytiskněte si omalovánky, sáhněte po pastelkách nebo fixách a vybarvěte si  omalovánky  z Kubíkovy farmy.

A nezapomeňte, za týden se potkáme zase tady!

další části Kubíkovy farmy ke stažení zde:
2 - 3 - 4

středa 1. 4. 2020:
díl druhý: TŘI ZÁBAVIČKY

Ahoj kluci a holky!
Možná jste si to ani neuvědomili, ale zrovna dneska jsme vstoupili do druhého čtvrtletí roku 2020. Jistě vám však neuniklo, že máme apríla, a tak buďte ve střehu, aby vás někdo nenachytal nějakým fórkem.
Tentokrát jsme pro vás připravili hned tři různé zábavičky: strážníkův kvíz, minipexeso a bludiště.

Která ze tří cest dovede Foxíka k cíli? Bude vám k rozluštění stačit 20 vteřin? Až budete mít jasno, stejný úkol samozřejmě můžete dát i rodičům a vyzkoušet, kdo se bludištěm úspěšně "prokouše" rychleji. Tak vzhůru na to:

BludištěKvízMinipexeso

 správné řešení bludiště a kvízu ZDE


středa 25. 3. 2020:
díl první: ROUŠKUJEME

Ahoj kluci a holky!
Je nám jasné, jak náročné pro vás je vydržet se zakrytou tváří. Ale když se dobře rozhlédnete po ulici, uvidíte, že v tom rozhodně nejste sami. Věříme, že se vám rouška bude nosit ještě lépe, až se na vlastní oči přesvědčíte, že bez roušky se teď neobejdou aní strážníci, hasiči, policisté, záchranáři a mnozí další. Tak směle vybarvujte a nebojte se být originální. Fantazii se meze nekladou. Ať už ztvárníte proužkované, kytičkované, puntíkované či snad jednobarevné roušky, určitě jim budou slušet. Držte si klobouky, právě začínáme! Doma není nuda. Zvládneme to!

 

dále ke stažení
samostatně:
záchranářka - hasič
policistka - strážník
celník - voják  

 (pro stažení ve formátu pdf na obrázky klikněte)