Bezpečně na internetu

Stále rostoucí počet uživatelů internetu a sociálních sítí s sebou přináší problematiku bezpečného internetu, o níž stále více diskutují odborníci, ale také koncoví uživatelé.
Problematika bezpečnosti na internetu
Vývoj informačních a komunikačních technologií (ICT) nutí uživatele stále se učit novým trendům a zamýšlet se nad bezpečností při jejich používání. O dodržování pravidel bezpečné komunikace, na internetu nebo přes mobilní telefon, stále mnoho lidí neví.
Přibývá případů obtěžování a pronásledování přes sociální sítě, e-mail nebo mobilní telefon. V současné době se často skloňované slovo kyberšikana postupně projevuje jako nevhodné, ponižující, obtěžující a dokonce nebezpečné chování, kterého se uživatelé na internetu dopouští.
Kyberprostor nezná hranice a bezpečnost na internetu je celosvětové téma, které nutí odborníky hledat možnosti, řešení a ochranu soukromí uživatelů. Důležitost dodržování bezpečnosti na internetu se musí stát pravidlem!
Stručná charakteristika projektu
Cílové skupiny oslovené v rámci projektu se seznamují s výše popsanými pojmy, s možnými postupy, jak se bránit proti nevhodnému chování na internetu a s právní kvalifikací takového jednání. Sdělení k jednotlivým cílovým skupinám je přizpůsobeno věku a profesnímu zaměření.
Zvolená forma power-pointové a audio-vizuální prezentace, s ukázkami konkrétních případů kyberšikany a rizikového chování na internetu klade důraz na uvědomění si významu a závažnosti dopadů tohoto jednání na lidskou psychiku. Jedním ze základních cílů projektu je rozpoznat ohrožující jednání, zvládnout pomoc sobě nebo osobě blízké ohrožené kybernetickou kriminalitou. Preventivní projekt se obrací i na potencionální pachatele obtěžující nebo ohrožující uživatele internetu. Záměrem sdělení pro agresory je, profesně i věkově, srozumitelné vysvětlení všech sociálních a trestně právních souvislostí.
Školení žáků a studentů ZŠ, SŠ, VŠ
Školení pedagogických pracovníků
Další cílové skupiny
Obsah prezentace
- Cyber bullying – (kyberšikana).
- Cyber grooming – (zneužití ICT k manipulaci vedoucí k osobní schůzce).
- Sexting – (elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií či videa se sexuálním obsahem).
- Happy Slapping – (nečekané fyzické napadení nahrávané na mobilní telefon nebo kameru).
- Cyber stalking – (zneužití ICT k pronásledování oběti).
- Nelegální obsah internetu.
- Legislativa.
- Kazuistika.
Prezentace je určena
- rizikové skupiny žáků základních, středních škol a vyšších odborných škol,
- studenti vysokých škol,
- sociální pracovníci,
- výchovní poradci,
- pedagogové,
- školní metodici prevence,
- veřejná správa,
- zainteresovaná odborná veřejnost,
- rodiče,
- senioři.
Lektoři
- Mgr. Jan Čoupek