Vznik a začátky novodobé městské policie (1990 - 1993)

Na svoji další existenci si musela městská policie počkat více než sedmašedesát let. Nejprve její opětovný vznik umožnil zákon č. 376/1990 Sb. o obcích, který současně zrušil nepříliš populární inspekce veřejného pořádku. Na základě tohoto zákona vzniklo na brněnském magistrátu nejprve oddělení pořádku a čistoty, později, od 15. ledna 1991, pak bylo oddělení změněno na samostatný odbor s názvem Městská policie. Vedením tohoto pracoviště pověřila městská rada RNDr. Pavla Slámu. slavnostni_nastup_MPB_-_Nova_radnice_1991.jpg, obrázek se otevře v novém okně

Tehdejší zaměstnanci městské policie ale mohli působit pouze z pozice pověřených pracovníků městského úřadu. Výrazným pokrokem bylo v tomto směru až vydání zákona č. 553/1991 Sb. o obecní policii, účinného od 1. ledna 1992. Tímto zákonem získala městská policie status samostatného městského subjektu a její zaměstnanci, kteří splnili všechny zákonem dané předpoklady, se poprvé stali strážníky s příslušnými pravomocemi. Obyvatelé i návštěvníci Brna se tak po sedmdesáti letech začali opět setkávat s uniformovanými hlídkami městské policie. Ženy nosily sako vínové barvy (bordo), muži černou bundu. Na rukávech měli první strážníci domovenku bílé barvy se znakem města a nápisem „Městská policie Brno“.

Pevný právní rámec přispěl k výraznému rozvoji celé organizace. Stejně jako kdysi bylo pro efektivní službu Brno rozděleno na revíry (zpočátku šest, později osm), které pokrývaly celý katastr města. Hlídky v centru, na revíru Brno-střed, kde byla služba nejnáročnější, začaly jako první sloužit v nepřetržitém provozu, zatímco na revírech Jih, Sever, Východ, Západ a Tábor byly zpočátku jen denní služby. Kromě revírů začali vybraní strážníci působit také ve dvou specializovaných celoměstských jednotkách: Jednotce operativního zásahu a Jednotce psovodů.

V srpnu roku 1992 také došlo ke změně ředitele, kdy byl po RNDr. Pavlu Slámovi touto funkcí pověřen Daniel Šíma. V tomto roce bylo také mimo jiné zřízeno školicí středisko v ulici Milady Horákové. Koncem tohoto roku už pro brněnskou městskou policii pracovalo 217 zaměstnanců.

V roce 1993 začali strážníci používat na svou dobu velmi moderní radiokomunikační systém Smartnet II. Byla založena specializovaná jednotka dopravní a také jízdní, ve které už koncem roku bylo 6 koní. Městská rada schválila vznik odboru stavební policie, který rozšířil specializované činnosti, na něž se městská policie soustředila. Oddělením od revíru Tábor také vznikl samostatný revír Bystrc a pro účely výcviku a rekreace bylo získáno do dlouhodobého pronájmu chatové středisko u Nového Města na Moravě. V tomto roce již začali strážníci nosit na rukávech domovenky modré barvy, které známe v mírně vylepšené podobě dodnes.

Zpět na celkový přehled historie MPB

Vytvořeno 29.8.2017 13:18:43 | přečteno 874x | ernest
load