Klobouky polních myslivců a změna velitele (70. a 80. léta 19. stol.)

2_-_Makowsky_Alois_3.jpg, obrázek se otevře v novém okněV průběhu 70. a 80. let došlo k další změně uniforem. Původní vysoké lakované cylindry brzy nahradily nižší a pro slavnostnější příležitosti byly do výstroje zavedeny plstěné klobouky se širokou krempou, u kterých se městská policie (stejně jako i jiné tehdejší bezpečnostní sbory) nechala inspirovat klobouky rakouských polních myslivců. Tento klobouk prý byl doplněn místo častěji používaného kohoutího peří ozdobou z koňských žíní a na přední straně nesl odznak se služebním číslem strážníka, v případě velitelů pak městský znak.

V roce 1882 také došlo ke změně vrchního velitele. Městský rada Josef Wolf byl na vlastní žádost, podanou zřejmě ze zdravotních důvodů, penzionován a na jeho místo nastoupil jeho dlouholetý kolega Alois Makowsky. I tento velitel začínal svoji kariéru u říšské policie, a když s Wolfem přišli k nově zakládané policii městské, dostal na starosti druhý ze čtyř okrsků. Makowsky, mimochodem bratr významného technika a přírodovědce Alexandera Makowského i svitavského starosty Konstantina Makowského, byl známý svým liberálním přístupem k českým studentům i češtině vůbec. Zřejmě proto také zvládl vykonávat svoji funkci bez výraznějších konfliktů, přestože právě v této době Brnem probíhaly bouřlivé stávky, často iniciované nespokojenými dělníky z textilních továren. V tomto směru byly náročné zejména roky 1869, 1875 a 1885. 

Velikost a složení policejního sboru

V osmdesátých letech se již městská správa setkávala s častou kritikou, že v poměru k dynamickému rozvoji města téměř nezvyšuje počet strážníků. Proti stovce původních zaměstnanců, tvořících městskou policii v roce jejího založení, tj. 1866, zde v roce 1884, tedy o 18 let později, působilo 114 zaměstnanců (1 vrchní velitel s titulem městského rady, 1 inspektor, 10 okrskových velitelů a zástupců, 97 strážníků a 5 detektivů. Personál zajišťující administrativní, kontrolní a logistickou činnost - cca 15-20 osob - se tenkrát ve stavu personálu neuváděl.).

Ani za dalších 7 let, tedy v roce 1891, nebyla situace o mnoho lepší, i když v této době již pro městskou policii pracovalo 124 osob (1 velitel, 4 velitelé okrsků, 6 zástupců, 6 detektivů a 107 strážníků). K výraznějšímu zvýšení počtu došlo až na přelomu 19. a 20. století, kdy počet strážníků poprvé přesáhl hranici dvou set.

Zpět na celkový přehled historie MPB

Vytvořeno 21.3.2017 10:18:37 | přečteno 440x | ernest
load