Ukrajinské děti najdou rozptýlení na dopravním hřišti, strážníci uprchlíkům pomáhají denně

Se stejnou vervou, s jakou brněnští strážníci pomáhají českým samoživitelům nebo rodinám nemocných a postižených dětí, se zapojují i do činností na podporu Ukrajinců vyhnaných z domovů putinovskou vojenskou agresí. Nejnověji dětem válečných uprchlíků pobývajícím v Brně zpestří zvykání v neznámém prostředí hravými aktivitami na dopravním hřišti.
Okolo padesáti dětí ve věku od 6 do 16 let si v sobotu 2. dubna hromadně a za přítomnosti tlumočnice do ukrajinštiny vyzkouší areál dopravní výchovy na Riviéře. Strážníci si pro ně připravili krátké povídání o zdejších dopravních předpisech, ale hlavně praktickou jízdu mezi blikajícími semafory, dopravními značkami a přes funkční repliku železničního přejezdu.
Aspoň chvíli si hrát
„Dětem půjčíme kola i koloběžky. Přejeme si, aby u nás alespoň na chvíli mohly zapomenout na svoje trápení, náročnou adaptaci v jiném jazykovém prostředí a těžkosti, které je v nedávné době potkaly,“ vysvětluje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno. Děti díky návštěvě zjistí, kde se dopravní hřiště nachází, a budou vědět, že ho, stejně jako české rodiny, mohou kdykoli v provozní době bezplatně využít.
„Rodiny přiveze z hotelu Myslivna autobus brněnského dopravního podniku. Děti se tak mimoděk naučí trasu. Především mě ale těší, že dostanou příležitost odreagovat se a zábavnou formou se dozvědí užitečné informace o pravidlech provozu,“ vysvětluje brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.
Není vyloučeno, že městská policie akci výhledově zopakuje.
Strážníci pomáhají denně
Strážníci zvyklí spontánně pomáhat druhým při své práci i ve volném čase se do podpory lidem z Ukrajiny zapojili zcela automaticky. Potřebné činnosti se okamžitě prolnuly do aktivit napříč organizací.
Hlídky městské policie někdy i několikrát denně asistují bloudícím uprchlíkům mířícím do Brna a doprovázejí je do asistenčního centra nebo k jiným cílům. Několik poraněných osob převážely služebními vozy do nemocnic.
Strážníci se také opakovaně podíleli na nakládkách humanitární pomoci do vlaků. Důležitým přispěním k bezpečnosti je pravidelný dohled u několika materiálních sbírek, které se skupiny necitlivých osob v různých částech Brna pokoušely na úkor zcela nemajetných uprchlíků rozebrat, ať už šlo o oblečení zdarma nebo darovaný nábytek.
„Přímo na výstavišti u asistenčního centra je naše zapojení také velmi významné. Už od zahájení provozu tam naši kolegové ve dne v noci bez přestávky asistují příchozím a navádějí je k potřebným službám,“ zdůrazňuje Luboš Oprchal.
„U objektů, kde jsou uprchlíci hromadně ubytovaní, se střídají hlídky a představují tak důležitý kontaktní bod i pojistku pro případ jakýchkoliv komplikaci,“ přibližuje Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů.
Útulek daruje i pečuje
Solidaritu dává aktivně najevo také zvířecí útulek Městské policie Brno. Svojí pomocí prchajícím lidem současně snižuje riziko zavlečení vztekliny a jiných infekčních onemocnění do České republiky. Zvířata utečenců tam mohou bezplatně pobývat až 15 dnů a jejich vlastníci tak splní i povinnost desetidenní karantény.
Nebudou muset hradit ani nezbytnou veterinární péči, jako je klinické vyšetření zvířete, případné označení mikročipem nebo očkování proti vzteklině a související administrativu. Útulek pro tyto potřeby uvolnil 100 tisíc korun a může se postarat o více než třicet zvířat. Už dříve věnoval ze svých rezerv desítky náhubků a přepravní boxy do asistenčního centra. (jag)