Průběžné informace ze silvestrovských a novoročních oslav

ohnostroj

Aktualizovaný přehled dění z brněnských ulic, jak ho zaznamenávají hlídky městské policie.

sobota 1. 1. 2022 v 7.45: První hodiny nového kalendářního roku přinesly už jen incident v Žebětíně, kde fyzická potyčka několika osob skončila pro jednoho muže drobným řezným zraněním na prstu ruky. Do nemocnice ale nemusel, ošetřila ho hlídka přímo na místě. Případ bude mít dohru ve správním řízení.

Jinak žádná z četných preventivních kontrol hlídek městské policie po celém Brně protiprávní jednání nezjistila.

Strážníci ovšem vícekrát během noci asistovali zdravotníkům při ošetření opilých nebo agresivních pacientů a několik z nich doprovázeli i na záchytnou stanici.

Mimo to po třetí hodině ranní našli v Židenicích španělsky hovořícího cizince, který upadl a poranil si hlavu. Sanitka ho pak převezla na ošetření do Vojenské nemocnice.

Ještě před rozedněním požádal strážníky o pomoc personál Armády spásy, kde prý jeden z klientů házel židličkami. Žádnou škodu tam ale nezpůsobil, v přítomnosti hlídky se zklidnil a dobrovolně odešel.


Online ze silvestrovsko-novoroční noci tímto končí.01.00: Začátek nového roku se rozběhl zcela v poklidu. Silvestrovská noc dosud žádné vážné případy nepřinesla. Pokud nedojde k nějaké zásadní události, k aktualizaci přehledu dojde v sobotních ranních hodinách.

00.00: Je 1. ledna - začal nový rok 2022. Městská policie Brno vám na jeho startu jménem všech strážníků a dalších zaměstnanců přeje jen to dobré

23.10: Poklidný ráz silvestrovské noci odráží i frekvence hovorů na tísňové lince 156, kam se lidé dosud ozývají jen velmi zřídka. Před třiadvacátou hodinou třeba zavolal všímavý řidič, který upozornil na seniorku, která se pohybovala v těsné blízkosti Královopolského tunelu a snažila se přejít víceproudovou silnici. Hlídka dopravní jednotky tam čtyřiaosmdesátiletou ženu odpovídající popisu vzápětí skutečně zastihla a odvedla ji do bezpečí, kde se zároveň ujistila, že není zraněná. Také s přihlédnutím k pokročilé noční hodině ji pak strážníci služebním vozidlem dopravili domů.

22.10: Jako každou noc strážníci dohlížejí i na hladký rozjezd autobusových linek od hlavního nádraží. S přispěním preventivních kontrol ale k žádným vyhroceným konfliktům mezi cestujícími na zastávkách zatím nedochází. Strážníci stejně tak dosud nemuseli zasahovat ani přímo v jednotlivých spojích, kde dění prostřednictvím řidičů mapuje dispečink dopravního podniku. 

21.30: Málo obvyklý průběh má zatím Silvestr pro odchytáře městské policie. Dvě a půl hodiny před příchodem nového roku platí, že brněnští strážníci zaznamenali od rána pouze jediný případ útěku psa majiteli v souvislosti s odpalováním zábavní pyrotechniky. Došlo k němu už dopoledne v Bystrci a border kolie se navíc s hlídkami městské policie ani s odchytovou službou vůbec nepotkala. Ke svému majiteli totiž už za několik minut po oznámení sama od sebe přiběhla.

20.30: I zkušené operátory na lince 156 občas překvapí, jak diametrálně se může lišit oznámení od reality. Do puntíku to platilo také o situaci, kdy na bystrckou adresu vyslali okolo dvacáté hodiny hlídku kvůli prověření údajně neúnosného hluku ze stavebních prací. Rozuzlení pak bylo vpravdě kuriózní. Ve zmíněném bytě totiž k ničemu takovému nedocházelo a všechno, co bylo slyšet, byly jen běžné projevy rodiny se dvěma malými dětmi.  

19.30: Předvést strážníkům svoji sílu se rozhodl opilý třicátník v parku u zastávky Skácelova. Když k ležícímu muži hlídka před devatenáctou hodinou přišla, začal se chovat velmi agresivně a na jednoho ze strážníků se přitom vrhal ve zjevném úmyslu ho povalit na zem. Skončil v poutech a se 2,5 promile zamířil za asistence hlídky k vystřízlivění na záchytnou stanici.
Stejné místo noclehu si svým počínáním jen o něco později předurčila také třiačtyřicetiletá Slovenka. V podnapilém stavu se v Divadelní ulici potácela kolem silnice a riskovala, že spadne pod kola projíždějících vozidel.

19.00: Hlídky městské policie zatím zaměstnaly jen drobnější konflikty. V Novém Lískovci se kolem 18. hodiny údajně cítil ohrožen muž čekající na trolejbusové zastávce, kde ho prý jiný ohrožoval obuškem. To se však nepotvrdilo a šlo pouze o menší slovní rozepři.
Přibližně ve stejnou dobu uklidňovali strážníci sousedský problém v Žabovřeskách, odkud lidé nahlásili, že jim padají petardy na balkón. Hlídka zjistila, že to nebyla schválnost, ale o důsledek nevhodného odpalování zábavní pyrotechniky z vyšších pater domu. Viník se omluvil a přislíbil, že zbylé petardy už odpálí v bezpečné vzdálenosti od nemovitosti.

18.20: Posílen alkoholem a marihuanou se na silvestrovskou noc připravil mladý muž, který okolo šestnácté hodiny vylekal kolemjdoucí na hradbách pod Petrovem. Mluvil prý o sebevraždě a utrženým dnem plechovky od piva si zkoušel pořezat ruku a zápěstí. Naštěstí ho tam včas našli strážníci, kterým po chvíli přiznal, že kvůli osobním problémům uvažoval i nad skokem z hradeb. Nadýchal přes dvě promile a skončil v péči zdravotníků.plechovka_od_piva_sbevezrazedne_sklony_silvestr

18.00: Hlavní doporučení brněnských strážníků pro majitele zvířat na celý večer je stručné, ale zásadní. Při každém venčení je žádoucí používat vodítko. Náhlé rány mohou totiž vyplašit i jindy poklidná zvířata a může dojít k jejich útěku. Venčení je zároveň nejlépe směrovat do dřívějších časů a vyhnout se v pokročilejší době, kdy se dá předpokládat větší intenzita hluku. Navzdory všem těmto upozorněním prakticky každý rok dochází k situacím, kdy hlídky vyrážejí odchytávat vystrašené psy, kteří kličkují i mezi jedoucími auty. Kromě toho desítky minut nejistoty o svého miláčka na klidu nepřidají ani jejich majitelům. Tím spíše, že takové zvíře někdy najde dočasný azyl až v útulku městské policie.

17.40: Městská vyhláška právě pro přelom roku ruší povinnost dodržování nočního klidu a dnes a zítra zároveň dovoluje odpalovat zábavní pyrotechniku z veřejných prostranství. Příznivci tohoto typu oslav by ale měli mít na paměti, že pro řadu lidí je hluk velmi nepříjemný a ne každý má možnost odjet třeba do končin vzdálených civilizaci. Zejména starší a opuštění či nemocní občané, rodiny s malými dětmi i majitelé zvířat proto uvítají ohleduplnost.  

17.25: Minimálně v jednom podstatném ohledu se tyto silvestrovské oslavy budou lišit od loňských. Tentokrát neplatí zákaz nočního vycházení, a tak se dá předpokládat, že v ulicích bude v pozdních hodinách zřejmě větší pohyb lidí než v předchozím roce.

31. 12. 2021, čas 17.15h: Na silvestrovsko-novoroční noc Městská policie Brno nasazuje do služby okolo šesti desítek strážníků. Budou monitorovat dění v centru města a také v dalších lokalitách po celém Brně. Početně posíleny budou jak jednotky s celoměstskou působností, tak strážníci ze všech místních služeben. (pš)

Vytvořeno 31.12.2021 16:26:57 | přečteno 318x | pavel.soba
load