Průběžné informace ze silvestrovských a novoročních oslav

ignis2

Aktualizovaný přehled dění z brněnských ulic, jak ho zaznamenávají hlídky městské policie. Poslední aktualizace: 1. ledna 2023 ve 3.00 hod.

3.00 hod.: Ve městě převládá klid. On-line přenos je pro tuto chvíli u konce. Případné aktualizace zde najdete během nedělního dopoledne za předpokladu, že se dnes v noci odehrají další důležité nebo jinak zajímavé události.

2.20 hod.: Provizorní plot parku na Moravském náměstí vyvracel kolem čtvrt na dvě ráno čtyřiatřicetiletý muž. Během kontroly ho tady uviděla a chytila hlídka městské policie. Opakovaně se snažil utéct a nerespektoval zákonné výzvy. Strážníci ho museli spoutat, a protože neměl žádné doklady, předvedli ho na blízkou policejní služebnu. Později se zklidnil a za přestupek zaplatil pokutu.

1.05 hod.: První hodina nového roku nepřinesla žádné mimořádné události. Na operačním středisku městské policie sice vyzváněly telefony, ale konfliktů ani záměrného ničení majetku se hovory netýkaly. Většina volajících měla nepříjemné pocity z odpalované pyrotechniky. Lidé se báli, že by jim mohla vlétnout do oken nebo poškodit auta. Nic z toho se však naštěstí nepotvrdilo. Přestože hlídky informace prověřovaly, nezjistily žádná porušení zákonů či vyhlášek.

neděle 1. ledna 2023, 0.00 hod.: Každý z uplynulých tří roků přinášel celé společnosti nečekané a mnohdy složité překážky. Ať je tedy nový rok v tom nejlepším slova smyslu co nejnormálnější. Přejeme Vám jménem všech strážníků a dalších zaměstnanců Městské policie Brno hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. (jag)

---

22.30 hod.: Lehkovážně a nebezpečně se zachoval šestnáctiletý mladík, který z Denisových sadů naslepo mrštil prázdnou skleněnou lahví směrem k Husově ulici. Doletěla až na silnici, kde shodou okolností dopadla nedaleko služebního vozidla městské policie. Strážníkům se mladého muže podařilo v parku najít a když s ním situaci rozebrali, přiznal se a uznal svoji chybu. Přímo na místě také zaplatil vyměřenou pokutu. Odklizení střepů městská policie dohodla s pracovníky Brněnských komunikací. Případ se stal před 22. hodinou.

21.10 hod.: Jako vandalismus nejprve působil incident nahlášený obsluhou restaurace v historickém centru města. Dva muži a jedna žena kolem půl osmé večer údajně procházeli v opilosti před podnikem a demolovali jeho vybavení. Když však na místo přijela hlídka, požádala kolegy u kamerového systému, aby zkontrolovali záznam z ulice. Ukázalo se, že osmačtyřicetiletá žena se nedopatřením opřela o venkovní topidlo a shodila ho. Strážníci proto přítomným vysvětlili, jakým způsobem se mezi sebou mohou vyrovnat. Výši škody v danou chvíli personál neuměl určit.

20.20 hod.: Se starým rokem se dnes večer rázně rozloučil devětapadesátiletý muž. Svědci ho našli po 19. hodině ležet v Úzké ulici před vstupem do obchodní galerie. Cestou k němu měli strážníci obavy, jestli ho nepostihl náhlý zdravotní kolaps, protože podle volajícího nebylo možné ho probudit. Muž skutečně nedokázal vstát ani srozumitelně mluvit, zavinil si to však vypitým alkoholem. Hlídce městské policie nadýchal 4,45 promile, což je hodnota, která může být životu nebezpečná. Strážníci přivolali sanitku a zdravotníci muže po ošetření odvezli do Fakultní nemocnice u svaté Anny.

18.45 hod.: Zaběhnutých psů je zatím k potěšení strážníků paradoxně méně než za některých "běžných" dnů. Svoji pozornost věnovali jen štěněti labradora, které dopoledne samo bloudilo mezi zákazníky supermarketu na Mendlově náměstí. Místní hlídce a strážníkovi odchytové služby se ho zakrátko podařilo polapit. O chvíli později našli i jeho sedmačtyřicetiletou majitelku. Přestupek s ní protentokrát vyřešili domluvou.

Menší, hnědo-bílý pes pobíhal i městskou částí Komín. Průměrně však vyjíždějí strážníci k pěti až šesti odchytům za den. Optimistickou optikou by se tedy dalo dovozovat, že majitelé zvířat dali na každoroční doporučení a venčí svá zvířata obezřetně. Jak tento pohled odpovídá skutečnosti, ukážou ovšem až pozdější večerní a noční hodiny.

18.25 hod.: Strážníci na lince 156 už v těchto hodinách přijímají oznámení od volajících, kteří poukazují na odpalování dělobuchů, petard a ohňostrojů. Městská vyhláška však na přelomu roku ruší povinnost dodržovat noční klid a neplatí ani zákaz používání pyrotechniky. Žádná pochybení tedy hlídky doposud nezjistily. Mezilidským vztahům ale určitě prospěje, když pouliční veselí utichne po hlavním proudu oslav, tedy přibližně kolem půl druhé ráno. Ohleduplný přístup nepochybně ocení mnozí starší nebo nemocní lidé, rodiče malých dětí i chovatelé zvířat.

18.00 hod.: Do služby nastupuje noční směna strážníků. Po městě se jich bude pohybovat okolo šesti desítek. Počet hlídek se dá srovnat například s rušnými letními víkendy, kde se v Brně konají koncerty a festivaly. Silvestrovské noci tedy nejsou až tak rizikové, jak se o nich říká. Pravda ale je, že především v přestupních uzlech se nárazově potkávají početné skupiny opilých lidí a mohou mezi nimi vznikat konflikty častěji, než je obvyklé. Strážníci dohlížejí na celé město. Zvláštní pozornost věnují nejrušnějším místům, jako jsou například Mendlovo náměstí, Denisovy sady, náměstí Svobody a samozřejmě okolí hlavního nádraží.

sobota 31. prosince 2022, čas 17.30 hod.: Po soumraku se začíná častěji ozývat pyrotechnika a ulice centra i sídlišť ozařují její záblesky. Venčit své psy by měli majitelé určitě už jenom na vodítku. Příhodné je naplánovat procházky tak, aby nebylo nutné vycházet v pokročilejších večerních a nočních hodinách. Pobyt na klidnějším místě přispívá k psychické pohodě zvířat a vhodnou organizací vycházek lze zabránit útěku psa. Nečekané rány mohou vyplašit i jinak zcela vyrovnaná zvířata. Strážníci potom bezhlavě prchající psy odchytávají na silnicích a dalších nebezpečných místech. Obvykle se je podaří zajistit místním hlídkám a není nutné přivolat odchytovou službu. V případě, že by pes doputoval až do útulku, mohou ho majitelé najít pod tímto odkazem. (jag)
Vytvořeno 31.12.2022 17:46:37 | přečteno 503x | jakub.ghanem
Štítky: silvestr , nový rok
 
load