Přehled událostí ze dne 8. května 2023

Veletržní

Brňan údajně poškodil zrcátka zaparkovaných aut. Strážníci muže předali policistům. Strážníci zabránili potyčce mezi ženami. Řidič nadýchal 2,84 promile. Strážníci mu zabránili v útěku a předali ho policistům. Muž z Brněnska se opakovaně pokusil udeřit strážníky. Zboží jsem zaplatil, přesvědčoval strážníky Brňan. Muž chtěl nocovat v chodbě domu. Když ho nájemníci vykázali, ve vzteku kolenem údajně promáčkl blatník zaparkovaného auta. Muž chtěl pronést odcizenou kosmetiku v ponožce. Strážníci ho předali policistům. Pozorný rybář přivolal strážníky k nalezenému granátu.

Brňan údajně poškodil zrcátka zaparkovaných aut. Strážníci muže předali policistům

V sobotu před desátou hodinou večer přivolal strážníky svědek, který ve Veletržní ulici společně s dalšími kolemjdoucími zadržel mladého muže. Toho přistihli při obcházení zaparkovaných vozidel. Do zpětných zrcátek některých aut přitom údajně tloukl rukama. Když ho okřikli, dal se na útěk. Po krátké chvíli ho však svědci dostihli a společnými silami mu zabránili v úprku. Po příjezdu hlídka zjistila celkem pět vozidel různých značek, u kterých byla levá zpětná zrcátka úplně vyhnuta do protisměru. U dvou vozidel byla zpětná zrcátka viditelně poškozena. Majitelka jednoho ze zaparkovaných vozidel následně zjistila, že levé zpětné zrcátko jejího auta se nedá vrátit do běžného stavu, a to ani mechanicky. Nefungovalo ani elektrické ovládání, ani vyhřívání. Muž vůbec nezapíral a své neomluvitelné chování vysvětlil tím, že má nějaký komplex, kvůli kterému se rozhodl poškodit zaparkovaná vozidla. Strážníci na místo přivolali státní policii. Kolegové si případ převzali jako podezření ze spáchání trestného činu. (JaPo)

Strážníci zabránili potyčce mezi ženami

V sobotu pozdě večer spatřila pozorná hlídka pořádkové jednotky v ulici Hlinky dvě ženy, které se hlasitě dohadovaly a vzájemně do sebe strkaly. Strážníci je okamžitě kontaktovali a vyzvali ke zklidnění. Brzy se dozvěděli, že sedmadvacetiletá žena z Vyškovska a o deset let starší Brňanka byly na společné akci. Při sledování kulturního programu údajně mladší z žen strhla druhé batoh s osobními věcmi a finanční hotovostí ze zad a utekla. V ulici Hlinky ji okradená žena dostihla a chtěla, aby jí batoh vrátila. Ta se batohu údajně nechtěla vzdát a s majitelkou o něj zápasila. Strážníci se přesvědčili, že obě ženy jsou bez zranění. Přivolali kolegy z republikové policie. Ti si případ převzali pro podezření ze spáchání trestného činu. (JaPo) 

Řidič nadýchal 2,84 promile. Strážníci mu zabránili v útěku a předali ho policistům

V neděli nad ránem projížděla hlídka ulicí Koliště. Zpozorněla v momentě, když před sebou spatřila vozidlo, které mělo poškozené levé zadní světlo a čerstvě odřenou levou stranu auta. Navíc bylo evidentní, že řidič má velké problémy s ovládáním vozidla. Strážníci se rozhodli využít zákonného oprávnění a rozsvícením nápisu „STOP“ na služebním vozidle vyzvali řidiče k zastavení. Řidič to však neměl v úmyslu a začal hlídce ujíždět. Dojel na parkoviště v ulici Dornych odkud už nemohl pokračovat dál v jízdě. Zastavil a se spolujezdcem se dali na útěk. Hlídka řidiče chytila v ulici Mlýnská a přiložila mu pouta. Spolujezdce další hlídka vypátrala po chvíli. Strážníkům bylo brzy jasné, proč řidič nechtěl zastavit. Provedená dechová zkouška prokázala požití alkoholu. Nadýchal 2,84 promile. Hlídce nezbylo nic jiného než přivolat státní policii. Před příjezdem policistů si dvaatřicetiletý cizinec začal stěžovat na akutní bolesti žaludku a požadoval přivolání lékaře. Strážníci proto přivolali sanitku, která ho převezla do nemocnice. Přivolaní republikoví policisté si celý případ převzali pro podezření ze spáchání trestného činu. (JaPo)

Muž z Brněnska se opakovaně pokusil udeřit strážníky

V pátek dopoledne přivolal strážníky svědek, který se obával o zdraví muže v Lidické ulici. Ten údajně seděl bezvládně na chodníku a nereagoval na vnější podněty. Na místo vyjela nebližší hlídka. Po příjezdu viděla mladíka, který nepřirozeně seděl v předklonu na chodníku s nohama ve vozovce. Strážníci okamžitě čtyřiadvacetiletého muže z Brněnska kontaktovali a brzy zjistili, že příčinou jeho stavu je alkohol. Nezaměnitelný zápach marihuany je utvrdil v tom, že převoz na záchytnou stanici bude nutný. Muž nebyl schopen samostatné chůze a vůbec neovládal svoji motoriku. Naštěstí však byl bez zranění. Hlídka proto přivolala sanitku záchytky. Na záchytné stanici nadýchal 2,96 promile. Když zjistil, že na záchytce bude muset zůstat, začal na přítomné strážníky a zdravotnický personál vulgárně hulákat. Hlídka ho mírnila opakovanými výzvami. To mladíka rozohnilo. Zaťal dlaň v pěst a pokusil se udeřit jednoho z přítomných strážníků. Hlídka mu v tom pohotově zabránila. Následně ale svůj pokus zopakoval. Tentokrát byl terčem jeho pěsti druhý člen hlídky. I druhý pokus hbitým zákrokem hlídka odvrátila. Za pomoci odváděcích technik odvedla muže do pokoje pro agresivní klienty záchytné stanice. Podezření ze spáchání hned několika přestupků proti veřejnému pořádku strážníci oznámili správnímu orgánu. (JaPo)

Zboží jsem zaplatil, přesvědčoval strážníky Brňan

Koncem týdne přivolal strážníky pracovník ostrahy obchodního domu ve středu města. Nacházel se tam muž, který údajně v jedné z provozoven odcizil zboží za více než 650 korun. Po kontaktu s ostrahou hlídka zjistila, že šestadvacetiletý Brňan si prý na prodejní ploše provozovny vložil do nákupního košíku potraviny. U samoobslužné pokladny položil zboží na odkládací prostor a skenoval postupně kódy čtečkou. Potraviny vkládal do připravené tašky. Po naskenování posledního kusu zboží přiložil muž ke čtecímu zařízení kreditní kartu. Na displeji pokladny se údajně objevil nápis s upozorněním na to, že platba neproběhla. To však zákazníka z Brna nechalo klidným. Podle svědka si upozornění na neprovedenou platbu četl opakovaně. V odchodu od pokladny mu nezabránila ani nevytištěná účtenka. Nakupující však strážníky přesvědčoval, že zboží řádně zaplatil. Účtenku si prý jen prostě zapomněl vzít. Zda tomu tak skutečně bylo, rozhodnou úředníci. Strážníci podezření ze spáchání majetkového přestupku oznámili správnímu orgánu. (JaPo)

Muž chtěl nocovat v chodbě domu. Když ho nájemníci vykázali, ve vzteku kolenem údajně promáčkl blatník zaparkovaného auta

V pátek krátce před půlnocí přivolal strážníky svědek k muži, který v Molákově ulici údajně poškodil vozidlo jeho otce. Po příjezdu hlídka spatřila na místě skupinu lidí, kteří spolu emotivně komunikovali. Profesionálním přístupem strážníci brzy hlučnou skupinu zklidnili. Poté se dozvěděli, že devětačtyřicetiletý muž z Břeclavska údajně kopal kolenem do pravého předního blatníku zaparkovaného auta. Dle svědků byl vykázán z chodby nájemního domu, kde chtěl údajně nocovat. A právě tato skutečnost prý byla důvodem jeho hněvu. Hlídka si vozidlo prohlédla a na pravém blatníku zjistila viditelnou promáčklinu. Její tvar přitom odpovídal popsaným úderům kolenem. Způsobená škoda dle syna majitele auta byla menší než deset tisíc korun. Strážníci proto podezření ze spáchání majetkového přestupku oznámili správnímu orgánu. (JaPo)

Muž chtěl pronést odcizenou kosmetiku v ponožce. Strážníci ho předali policistům

V sobotu po dvacáté hodině přivolal strážníky pracovník ostrahy obchodního domu v severní části Brna. Hlídce po příjezdu označil muže, který zde údajně odcizil kosmetiku za necelých čtrnáct set korun. Dle svědka zboží pronesl za pokladní zónu v kapse a v oblečené ponožce. Dvaačtyřicetiletý Brňan nezapíral. Při ověřování údajů potřebných k projednání přestupku, strážníci zjistili, že muž je zájmovou osobou pro policii. Majetkové trestné činnosti se totiž dopouští opakovaně. Přivolaní policisté si proto celý případ převzali jako podezření ze spáchání trestného činu. (JaPo)

 

Pozorný rybář přivolal strážníky k nalezenému granátu

V neděli odpoledne přivolal strážníky pozorný rybář, který u břehu Brněnské přehrady poblíž Rokle viděl ve vodě pravděpodobně starou leteckou pumu o délce asi třiceti centimetrů. Okamžitě proto přivolal strážníky a za využití nového Portálu bezpečí jim poslal fotografii nálezu. Na místo vyjela nejbližší hlídka a pod vodní hladinou uviděla minometný granát. Neprodleně proto vyzvala všechny přítomné, aby opustili nejbližší prostor a zároveň zajistila místo nálezu proti vstupu nepovolaných osob. Souběžně s tím hlídka vyrozuměla republikovou policii. K místu nálezu se dostavil policejní pyrotechnik, který potvrdil, že ve vodě je skutečně minometný granát. S maximální opatrností a za pomoci kolegů granát vylovil na břeh. Granát poblíž místa nálezu pyrotechnik odborně a bezpečně zneškodnil. (JaPo) 
Vytvořeno 8.5.2023 14:00:11 | přečteno 263x | pokorna.jana
load