Přehled událostí ze dne 29. ledna 2023

Tříletý chlapec jezdil sám trolejbusem a neznal příjmení ani adresu, strážníci si poradili. U Svratky hořely unimobuňky, strážníci oblékli neopreny a pomáhali přímo v řece.

Tříletý chlapec jezdil sám trolejbusem a neznal příjmení ani adresu, strážníci si poradili

Mistrovský kousek se v pátek odpoledne podařil hlídce městské policie na východě Brna. S mizivým množstvím informací dokázala vrátit malého chlapce zpátky k rodině. Strážníci opuštěné dítě oslovili v trolejbusu na poslední zastávce v Jírově ulici. Chlapeček byl jediný, kdo nevystoupil, a zůstal mlčky sedět na dvojsedadle za řidičem. Ten proto zatelefonoval na linku 156. Citlivým a kamarádským přístupem rozmluvila chlapečka až vlídná strážnice. Klučina se na ni sice usmíval a odpovídal, jenomže znal pouze svoje křestní jméno. Nepamatoval si příjmení, jména rodičů ani ulici, kde bydlí. Říkal jenom, že je to daleko a že má tři roky. Ztrátu dítěte nikdo nehlásil, a tak strážníci chlapci nabídli svezení služebním vozidlem a pomalu se vraceli po trase trolejbusového spoje. Ujeli bezmála pět kilometrů, když chlapec poznal zastávku, kde nastoupil. To odpovídalo místu, kde ho ve voze poprvé postřehl řidič, který však nemohl tušit, že dítě nepatří k nikomu z cestujících. Hlídka potom s chlapcem procházela ulicemi, až ukázal na bytový dům, odkud prý odešel. Jeden z nájemníků strážníkům otevřel vchodové dveře a ti hocha pobídli, aby nastoupil do výtahu a stiskl tlačítko. Automaticky se natáhl po jedné z číslic a společně potom vystoupili v dlouhé chodbě. Chlapec bez zaváhání dovedl hlídku ke správným dveřím, které po zazvonění otevřela jeho teta. Dostala ho na starost od své sestry, ale nevšimla si, že když oblékala svou malou dceru, její téměř čtyřletý synovec jí údajně nepozorovaně utekl z bytu. Intenzivně ho prý hledala venku, a právě se vrátila domů. Strážníci si všechny osobní údaje pečlivě ověřili a ujistili se, že se o něj žena dokáže postarat. Případ předávají sociálním pracovníkům i do správního řízení kvůli možnému porušení zákona o sociálně-právní ochraně dětí.

Je velmi důležité, aby si rodiče s dětmi povídali o tom, jak se chovat v různých situacích. Měli by jim vštěpovat, že strážníci a policisté jsou pro ně kamarádi, kterým záleží na jejich bezpečí a pomohou jim dostat se domů. V reálu to někdy bývá přesně naopak a rodiče chybují v tom, že policistou děti straší. Například když říkají, že pokud budou děti zlobit, přivolají na ně policistu, aby je pokáral nebo potrestal. To vede k nežádoucímu efektu, kdy se ztracené děti osob v uniformách bojí a ve stresu a strachu nedokážou spolupracovat.

Také je vhodné opakovat si s dětmi základní informace. Na jaké ulici bydlíme, jaké je tvoje příjmení, jak se jmenují rodiče nebo třeba na jaké ulici je tvoje školka. To jsou důležité záchytné body, s nimiž může hlídka při pátrání pracovat. (jag)

U Svratky hořely unimobuňky, strážníci oblékli neopreny a pomáhali přímo v řece

Svoje zkušenosti se zásahy ve vodě uplatnila v noci na neděli hlídka z poříční jednotky městské policie. Využila je, možná trochu překvapivě, při likvidaci požáru. Hasiči zasahovali na Štýřickém nábřeží u hořících unimobuněk a strážníci jim zdatně asistovali. Hadice bylo nutné dostat přes řeku, a tak si hlídka nasadila neoprenové obleky a pomáhala přímo v korytě Svratky. Jihomoravským hasičům se podařilo dostat plameny pod kontrolu pomocí dvou vodních proudů přibližně hodinu po půlnoci. (jag)

Vytvořeno 29.1.2023 14:50:40 | přečteno 237x | jakub.ghanem
load