Česko má první policejní podcast, brněnští strážníci v něm boří mýty o své práci

PanŠvestka usmev napis

Ukázat činnost strážníků v úplně jiném světle se rozhodla brněnská městská policie. V novém audio pořadu Švestky valí pecky přibližuje posluchačům odlehčenou formou ty nejzajímavější případy, představuje různorodá pracoviště i konkrétní zaměstnance. Strážníci mají ambici rozbourat rozšířené stereotypy o své práci a nahlížejí taky do historie.

Podcast je dostupný na Spotify i Apple Podcasts a vychází jednou za čtrnáct dní. Liché epizody jsou delší a kromě rozhovoru s osobností zahrnují i rubriku Bourák Ondra, kde se dostanou pod drobnohled nejrozšířenější mýty o práci městské policie. Často se jedná o připomínky, se kterými se strážníci skutečně setkávají při své práci. Nabroušený Ondra je tedy v pravém slova smyslu „člověkem z davu“, který dostává městskou policii pod palbu nepříjemných otázek.

Krátké historické střípky chtějí moderátoři podávat atraktivní formou, aby upoutaly nejen Brňany a znalce města, ale i všechny ostatní bez ohledu na to, jestli jsou fanoušky policejní práce.

Parafráze na Jirkovy žalmy

Kratší, sudé epizody shrnují zhruba v pěti minutách dynamickou formou dialogů pozoruhodné případy z poslední doby. Události to můžou být zábavné i závažné, ale téměř vždy kuriózní, jak se na pověst Brna sluší.

Název podcastu Švestky valí pecky odráží označení strážníků i policistů, o kterých se kvůli jejich modrým uniformám hojně mluví právě jako o švestkách. Zároveň z něj má být na první pohled zřejmé, že smyslem pořadu je pobavit. Slovo pecky je asociací k zajímavostem a senzacím.

Mluvčí městské policie a zároveň moderátoři Markéta Skřivánková a Jakub Ghanem si názvem částečně utahují i sami ze sebe. Ne náhodou totiž pojmenování vykrystalizovalo v době, kdy se na sociálních sítích objevovalo spojení Jirka jede žalmy. Tříslovné jméno podcastu je jeho parafrází a poukazem na to, že vyjádření veřejných institucí nemusejí být vždy taková, jaká čekáme.

Podle dostupných zdrojů se s největší pravděpodobností jedná o vůbec první český podcast oficiálně vydávaný některou z policejních organizací. Současně je Městská policie Brno jednou z prvních veřejných institucí v ČR, která se pro tuto formu komunikace rozhodla. (jag)

Autorka ilustrace: Jana Kačmárová


Vytvořeno 10.2.2022 14:23:37 | přečteno 205x | jakub.ghanem
load