Podcast Švestky valí pecky

Podcast Městské policie Brno přináší zajímavosti ze života brněnských strážníků. Čekají vás rozhovory se zajímavými lidmi z řad městské policie, budeme bořit mýty o strážnících, shrneme pro vás zajímavé střípky z historie a poslechnout si můžete také přehled případů, které strážníci řešili.

ikona souboru29. "Hoši rodíme", záchrana hluchoněmé maminky, vyřizování účtu kytarou, samozvaná urkistánská bohyně a strážníci hrdinové

Brněnské strážníky jen tak něco nerozhodí. Kromě toho, že pomohli na svět zdravým a krásným dvojčátkům, vysvobodili hluchoněmou maminku zamčenou na balkóně, zachraňovali životy při dopravní nehodě, řešili také spor dvou mužů, kteří si nepadli do noty. A dozvíte se i to, jaký názor na strážníky má koleno samozvané urkistánské bohyně. Že nechápete o čem je řeč? Poslechněte si další díl podcastu Švestky valí pecky.

ikona souboru28. Hledání pokladu, pštros Eda na útěku, svérázný způsob navazování nových sousedských vztahů a lhostejnost se nevyplácí

Víte co dělat, když vám spadne prsten s drahokamem do odpadkového koše na nádraží? Jak se chytá pštros na útěku nebo co zaručeně odradí vaši novou sousedku? Že ne? Prozradíme vám to v nové epizodě podcastu Švestky valí pecky. Kromě toho se v ní taky dovíte, jak strážníci zachránili bezvládného muže ležícího na silnici, a že lhostejnost k druhým se rozhodně nevyplácí.

ikona souboru27. Pavouci střílejí chlupy a ohrozit vás může i zajíc. Nejlépe to ví legenda mezi brněnskými odchytáři

Hadi, netopýři, pavouci nebo třeba klokan. To je jen malý výřez ze spektra zvířat, která Pavel Antonín odchytával za svou více než dvacetiletou kariéru u městské policie. Stal se bez nadsázky živoucí legendou. Znají ho nejenom strážníci, ale také chovatelé, učitelé a děti ze škol, kam chodí povídat o své práci. Poznejte ho taky.

ikona souboru26. Plující kočárek v řece, opilý Kecal, řidič, který neví, jak se jmenuje a fotbalová bitka

Drama, "sci-fi" a napětí. To vše je zahrnuto v aktuálním souhrnu nejzajímavějších případů Městské policie Brno. A POZOR, nebude chybět ani kulturní vložka.

ikona souboru25. Milostné radovánky ve víru hazardu a je naše práce jen pro chlapy?

V historických střípcích vám přiblížíme hazardní praktiky používané začátkem 20. století a Ondrovi vysvětlíme, že práce u městské policie zdaleka není jen pro muže.

ikona souboru24. Procházkou z Ruska do Ameriky za tři dny a dodržují strážníci dopravní předpisy?

Návrat do historie či zboření dalšího mýtu, takové jsou rubriky už 24. dílu podcastu Švestky valí pecky. V historických střípcích se dozvíte, jak se naši předchůdci vypořádávali s psychicky nemocnými delikventy a Ondrovi vyvrátíme jeho domněnku, že strážníci porušují dopravní předpisy. Rozhovor se zajímavým hostem vás čeká už v příští epizodě.

ikona souboru23. Baňky, baňky a zase baňky, vyvrácený plot na Moraváku, házení lahví do dálky, nebo rázné rozloučení s rokem 2022

Závěr roku byl hektický také pro brněnské strážníky. Uslyšíte jak šly na dračku baňky z vánočního stromu na Zelném trhu, jak někteří testovali stabilitu provizorního plotu na Moravském náměstí, nebo se pokoušeli o co nejdelší hod lahví z Denisových sadů. A víte kolik nadýchal letošní silvestrovský rekordman? Že ne? Tak si pusťte další díl podcastu Švestky valí pecky a dozvíte se to.

ikona souboru22. Proč si brněnská městská policie hraje na ježíška, jak zloději sháněli dárky před sto lety a bude letos na vánoční odměny?

Rozhovor s Věrkou Kadlecovou, zakladatelkou charitativní organizace Velvet smile, o tom, jak vykouzlit úsměv na tváři nemocným dětem. Kde bere na všechno energii a jak jí pomáhají brněnští strážníci? Důkaz o tom, že ani před sto lety nenechaly kriminální živly o svátcích strážníky v klidu. Rozdávají hlídky městské policie před Vánocemi víc pokut, aby bylo na prémie?

ikona souboru21. Cesta do porodnice, adrenalin v parku, sebevrah na komíně, dychtivá čtenářka a záhada kradeného horského kola

Strážníci pomohli na svět novému životu aneb Jak se holčička rozhodla přijít na svět v době ranní dopravní špičky. Pomoc bezradné mamince s kojencem v zamčeném parku. Šestihodinová záchrana sebevraha, který chtěl skočit z několik desítek metrů vysokého komínu. Dychtivá čtenářka s více než třemi promile ohrožovala knihovnice nůžkami a dožadovala se pátku. Na závěr záhada kradeného horského kola, které se zničehonic objevilo na soukromé zahradě v Černých Polích.

ikona souboru20. Příval pozitivní energie od strážnice roku, taktika zákroku v 19. století a pohádka o "ozbrojených zednících"

Dokážete si představit, jaké to asi je pracovat 29 let u jedné organizace a být přitom stále pozitivně naladěni? Kolegyně Jana Pokorná vám řekne, jak na to. Strážnice roku, dozorčí, školitelka nováčků a mimo jiné iniciátorka mnoha dobročinných sbírek určitě přenese svoji dobrou náladu i na vás. Dozvíte se, jak pečlivě se strážníci školili už v devatenáctém století a s Ondrou tematicky zboříme mýtus o tom, že "měšťáci" jsou nevzdělaní.

ikona souboru19. Záchrana života, moudrý nápad krást v areálu městské policie, nohy trčící z kontejneru, žena uvnitř dopravní značky a malé ptáče díky strážníkům dál doskáče

Strážníci zabránili mladíkovi skočit z okna. Překazili krádež přímo v areálu městské policie. Z kontejneru na oblečení vyprostili muže, ženu uvězněnou v dopravní značce už ale ven nedostali. A na konec o tom, že není malých životů.

ikona souboru18. Patří jahoda do šampaňského, proč paní Flusová udala manžela a jak rozeznáte strážníka od policisty?

V tomto díle si povídáme s Honzou Šátkem, naším kolegou z dohledového centra. Kromě toho se ale stará o vinice, degustuje víno, chová papoušky a i přes vážnou událost v minulosti si užívá života plnými doušky. Kromě toho, že uslyšíte jeho zpěv, povíme vám příběh o vraždě a žárlivosti nebo tipy, jak rozeznat strážníka od policisty. A kamarádům na večírku vysvětlíte, jak je to s házením jahod do šampaňského.

ikona souboru17. Senior v ostnatém drátu, muž spící v řece, soudržní nudisti a nevyžádaná zdravotní prohlídka

Jak strážníci zachránili muže, který se zamotal do ostnatého drátu. Jak strážníci svlékli uniformy, aby zachránili muže spícího v řece. Jak kompletně svlečení nudisti zachránili své kolegyni kolo. Jak mladík zachraňoval spícího muže od řetízku.

ikona souboru16. Kdy se bál Michal Janotka o život, jak pařili strážníci v 19. století a kdy vás určitě neodtáhneme

Reportér Michal Janotka má k policejní práci blízko. Jak se dostal ke Krimi zprávám a jaké to je, když mu je editorkou jeho partnerka? A chodí Michal na kosmetiku? V pleťové masce a přestrojení za ženu by ho v 19. století možná pustili zadarmo na ples. Poslouchejte a v závěru se dozvíte i to, kdy vám auto rozhodně neodtáhneme.

ikona souboru15. Příliš malá petržel v příliš velkém vedru, chlazení horkých hlav a křik garanta nočního klidu

Že nejsou případy z brněnských ulic sezónní záležitostí? Ale jděte. Horko se na dění ve městě podepisuje víc, než byste tušili. Další podrobnosti už vám neprozradíme, dozvíte se je v dnešní pětiminutovce strážnických summer hitů. Tak se na ně nalaďte!

ikona souboru14. Kam jezdí relaxovat strážníci Městské policie Brno, věčné téma: mezilidské vztahy, a co s plavci v brněnských kašnách?

Kolega Jakub Kolařík zavzpomíná, jak se mu pracovalo na operačním středisku brněnské městské policie, proč se stal strážníkem roku, nebo jak ho láska k Vysočině dostala do role správce našeho rekreačního a školícího střediska na Sykovci. Usvědčíme se v tom, že spory mezi lidmi řešili strážníci už od pradávna a s bourákem Ondrou si vysvětlíme, že co je psáno, je sice dáno, ale ne vždy to má na starosti městská policie.

ikona souboru13. Jak se vrátily bankovky do kapsy a muž do řeky, proč by se šofér opelu neměl vrátit za volant a jak se sousedovi vrátilo jeho kouření na balkoně

Kolemjdoucí se zapřísahala, že peníze strkala spící ženě zpátky do kapsy. Jako z divokého snu byla i jízda opelu dopoledním Brnem. Co se v našem městě taky může stát kuřákovi, který si zapálí na balkoně? A proč neplatilo rčení, nevstoupíš dvakrát do stejné řeky? Poslechněte si to, během sedmi minut se to všechno dozvíte!

ikona souboru11. Záhada zmizelých zavařenin, puma ve městě, zjihlý kovboj z Bystrce, lov tuňáků v hypermarketu a prcci ve žlutém sporťáku

Chcete vědět, kdo vzal kompot přes zavřené dveře a kde se vzala na Nových sadech puma? Pusťte si nejnovější epizodu podcastu Švestky valí pecky. Uslyšíte taky to, jak bystrcký strážník roztál (a možná se i zamiloval) při odchytu nerozumného koně a pochopíte, proč nelovit tuňáky v hypermarketu. Vysvětlíme, jak se dvě malé děti dostaly samy ve žlutém sporťáku na dálnici. A karma je zdarma - dobré skutky se vám vrátí, na to si vsaďte.

ikona souboru10. Dovolená v karavanu i obytňáku, splašený oslík a zda tráví strážníci víc času nad šanony než v ulicích

Taky na silnici pokukujete po obytňácích a karavanech? Přemýšlíte, jaké by bylo půjčit si je na dovolenou? Co byste měli umět a mít? Hrozí v nich ponorková nemoc? Je cestování karavanem levnější než dovolená v hotelu? Náš kolega Martin Sperát patří mezi přední české karavanisty a spoustu tipů vám řekne v nové epizodě podcastu Švestky valí pecky. Ideální poslech před létem! Řekneme vám taky, jestli strážníci tráví většinu času nad papíry a čím jezdili na přelomu 19. a 20. století.

ikona souboru9. Dáma pod lednicí, sova nad hlavou, dívka za dveřmi, muž pod parou a pitbulova čelist u těla

Proč sousedé v Lískovci strkají pitbulovi svá těla před čumák a kdo zapikal maminku v Bystrci? Kvůli čemu puštík opustil své děti a proč zmožený cestující neopustil tramvaj? Může na člověka spadnout lednička? Může. Ale kdo mu pomůže? Vstupte do města kuriozit s těmi, kdo v nich umí chodit. Se strážníky! V dalším přehledu toho nej z Brna.

ikona souboru8. Honzíkova cesta k Mrtvému moři, záchrana Pepíčka a kdy strážníci odpočívají

Jak funguje operační středisko městské policie či dohledové centrum? Kolik kamer máme v Brně a jak strážníkům pomáhají? Zajímavá je i Honzíkova cesta k Mrtvému moři a úspěšná záchrana dvou a půl letého Pepíčka z roku 1902. Bourák Ondra zjistí, že i strážníci mají nárok na přestávku.

ikona souboru7. Luňák Jirka, DJ Křoví, omylem ukradený mobil a chlapec, co byl dívkou

Ptačí díl vás zavede za Jirkou luňákem, chytrým psem i mobilem, co umí létat do kapsy.

ikona souboru6. Úplně jiný díl: Buchty, necudná svůdnice a kolik nám jde do kapsy z každé pokuty

Tato epizoda se od všech ostatních liší. Naše pozvání přijaly populární moderátorky Ivana Veselková a Zuzana Fuksová z podcastů Buchty a Mikrovlnky. Jeden z mikrofonů byl bohužel ze Zuzky tak nervózní, že jí nepozorovaně zapadl pod okraj svetru. Proto moc omlouváme sníženou kvalitu zvuku v některých pasážích. Na co v roce 1887 sbalila Fanynka Budínská postaršího pána? A jaká provize plyne strážníkům z každé uložené pokuty? Poslouchejte a dozvíte se to.

ikona souboru5. Nechtěná spása, p*delačka v ledničce a samozvaný bojovník proti vizuálnímu smogu

Jeden neuklízel, když měl, druhý uklízel, když neměl. Polévka šla příliš brzy do chládku a v Bystrci bylo pořádně horko. Soudce rušilo slovo Boží. Boží bylo v posledních dnech i Brno.

ikona souboru4. Létající kebab, psí Tinder a miliony na ulici

Lidé jsou k sobě hodní, i když z novin se to vždycky nedozvíte. Kebab nedoletěl přímo do úst. Žena našla svého psa v prodejním inzerátu. Souhrn nedávných brněnských podivností, které rozlouskli zdejší strážníci.

ikona souboru3. Statečná manželka, strážníci v cylindru a kdy (ne)musíte ukázat doklady

Na svůj mimořádně odvážný čin vzpomíná vedoucí naší pořádkové jednotky jen nerad. Jak mu při zákroku proti muži se střelnou zbraní pomohla jeho žena? Podle čeho si strážníci před 150 lety vybírali oblečení a v čem se Brno zase lišilo od jiných měst? Který tým z Premier League miluje Markéta a kdy se musíte strážníkovi prokázat? To vše a mnohem víc ve třetí epizodě podcastu Švestky valí pecky.

ikona souboru2. Dělníci v oblacích, dobře hydratovaný mladík a pánské kozačky

Souhrn těch nejzajímavějších případů za poslední dobu.


Vytvořeno 3.2.2022 13:35:17 | přečteno 4195x | ernest
load