Hřiště na Riviéře patřilo Dopravní soutěži Mladých cyklistů

Dopravní soutěž Mladých cyklistů 2022

Šest desítek žáků z dvanácti brněnských základních škol změřilo začátkem týdne síly v okresním kole Dopravní soutěže Mladých cyklistů. Po testu z pravidel silničního provozu na ně v areálu dopravního hřiště na Riviéře čekala i praktická prověrka jejich připravenosti.

Třeba při jízdě zručnosti soutěžící museli zdolat osm různých překážek, mezi kterými bylo šikmé překlápěcí prkno nebo podjezdová branka. A stopky nebyly potřeba - jediným kritériem byl totiž počet chyb.

Následovaly zásady poskytování první pomoci, kde soutěžící museli u zraněného figuranta předvést, jak ho dokážou v podmínkách silničního provozu ošetřit s využitím improvizačních prostředků.

Vyvrcholením soutěže byla náročná disciplína jízda po dopravním hřišti. Při té bylo zapotřebí do pěti minut projet šesti stanovišti v přesně daném pořadí. Soutěžící se je ale cíleně dozvěděli až těsně před startem, takže museli mimo jiné prokázat schopnost rychle a správně se rozhodovat. Odborná porota složená ze strážníků a policistů průběh celé jízdy samozřejmě bedlivě sledovala a hodnotila dodržování pravidel silničního provozu.

Skrytými hrdiny v pozadí jsou pedagogové, kteří připravují děti nejen na soutěže, ale hlavně na reálný provoz na silnicích. Jejich práce je přínosná a velmi důležitá. Žákům opakovaně vštěpují důležité aspekty všech účastníků silničního provozu, kam patří vzájemná tolerance, zdvořilost, slušnost, ohleduplnost i respektování druhého. „Poctivý a odpovědný přístup dětí a učitelů k soutěži se žádnými metodickými pokyny příliš ovlivnit nedá,“ uvědomuje si Besip, který tuto soutěž po celé republice každoročně vyhlašuje.

Dvouletá covidová pauza se odrazila nejen v chybovosti testů. Byla znát také na hřišti, kde děti přece jen postrádaly větší jistotu při odbočování, když musely udržet řídítka jednou rukou. Jinde však bylo patrné zlepšení. „Soutěžící si velkou pochvalu zaslouží za zvládnutí zdravovědy, v ní nás doslova nadchli,“ shrnul brněnské okresní kolo soutěže Drahoslav Blažek, vedoucí oddělení dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno, která pisárecké hřiště provozuje.

Prvenství v brněnském okresním kole v kategorii 10-12 let získala ZŠ Horníkova (družstvo ve složení: J. Veselý, M. Vašek, V. Bačíková a K. Džingozovová), druhá skončila ZŠ Pastviny a třetí příčku obsadila ZŠ Horácké náměstí. V kategorii do 16 let byla první ZŠ Jasanová (družstvo: M. Chvátal, O. Bartoš, A. Navrátilová a E. Myšková), za nimi se umístily ZŠ Horníkova a ZŠ Novoměstská. Jednotlivci - kategorie 10-12 let: 1. K. Siudová (ZŠ Pastviny), 2. T. Veselá (ZŠ Kotlářská), 3. J. Veselý (ZŠ Horníkova); kategorie do 16 let: 1. O. Bartoš, 2. M. Chvátal (oba ZŠ Jasanová), 3. Z. Řeháková (ZŠ Pastviny).

Soutěž pořádalo statutární město Brno, organizační stránku zajistil Odbor dopravy Magistrátu města Brna a Městská policie Brno.

Krajské kolo Dopravní soutěže Mladých cyklistů se uskuteční koncem května ve Veselí nad Moravou. (pš)