Začíná nový školní rok, děti se vrací do lavic, brněnští strážníci na přechody

zacatek skolniho roku

Po dvouměsíční pauze se opět rozezní školní zvonky a cesty ke školám se v ranních hodinách zaplní poznání chtivými dětmi. Ano, končí prázdniny, a to neznamená nic jiného než blížící se začátek nového školního roku. Někteří zvolají „hurá“, jiní si povzdechnou „ach jo“.

Ve statutárním městě Brně je již tradičně začátek školního roku spojený s maximálním nasazením hlídek městské policie. Na bezpečnost všech školáků, kteří se vydají usednout do té své školní lavice, budou i letos dohlížet stovky brněnských strážníků . Jejich cílem bude především zajistit školákům klidné a nerušené přecházení komunikací v blízkosti přibližně padesáti základních škol. Zároveň budou svojí přítomností řidiče upozorňovat na nutnost zpomalit a zvýšit obezřetnost. Žáci mohou být po prázdninách totiž nepozorní a nečekaně řidičům vběhnout před vozidlo, nebo vstoupit do vozovky zpoza zaparkovaných aut.

Strážníkům v uniformách bude letos nápomocen i asistent prevence kriminality, který bude preventivně působit v okolí vzdělávacího institutu v Příční ulici.

Prvním školním dnem však aktivita hlídek strážníků na přechodech pro chodce a v blízkosti škol nekončí. „Velké množství dětí trávilo určitou část prázdnin mimo metropoli a je pochopitelné, že nějakou dobu bude trvat, než přivyknou městskému shonu a uvědomí si nebezpečí, které na ně v provozu může číhat. Proto jim budeme svojí přítomností, profesionálním a zároveň vstřícným přístupem nápomocni při návratu do dnů plných povinností v průběhu celého prvního zářijového týdne,“ ubezpečuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

V pondělí se žáci setkají se strážníky u škol nejen před začátkem vyučování, ale také v době, kdy bude malým žáčkům prvního stupně končit výuka. Po zbytek týdne budou hlídky dohlížet na přechodech pro chodce zejména v ranních hodinách. Od druhého školního týdne se strážníci vrátí na svá dlouhodobá stanoviště v blízkosti vytipovaných škol. „Celoroční dohled garantujeme u jedenácti škol. U několika z nich přitom hlídky usměrňují provoz hned na více přechodech současně. Vyžaduje-li to situace a v případě, že nám to umožní personální kapacity, přispíváme k bezpečnosti i u dalších škol,“ připomíná Luboš Oprchal.

Seznam garantovaných přechodů strážníci místně příslušných revírů každý rok vyhodnocují a aktualizují. Vychází přitom z podnětů pedagogických pracovníků, rodičů, ale i samotných žáků. Zájemci se s ním mohou seznámit na webu www.mpb.cz v sekci častých dotazů. Snažíme se a je samozřejmostí, že stanoviště u uvedených školských zařízení opouštějí strážníci pouze pokud je to nezbytně nutné, například z důvodu prověření neodkladného oznámení.

Řidiči by měli být pozornější v ranních, ale i v odpoledních hodinách po celém městě. Obracíme se na ně s žádostí o velkou opatrnost a ohleduplnost. Také všechny motoristy prosíme, aby alespoň částečně mysleli i za rozpustilé a roztržité děti, které v průběhu cesty do a ze školy budou mít určitě potřebu sdělovat si nepřeberné množství prázdninových zážitků.

Pozornost hlídek bude také zaměřena na parky, okolí dětských hřišť a další vybraná místa, aby zabránily možným potížím a měly jistotu, že děti neslaví návrat a setkání se spolužáky požíváním alkoholu. (JaPo)


Vytvořeno 30.8.2023 12:25:50 | přečteno 29x | marketa.skrivankova
load