Návštěvníkům ohňostrojů strážníci radí: pijte nealko, jeďte MHD a vyrazte včas

Ignis ohnostroj

Při každém ohňostroji na Brněnské přehradě zamíří do její blízkosti okolo osmdesáti strážníků. Během festivalu Ignis Brunensis přispějí k bezpečí podél břehů mezi diváky, na vodní hladině, v křižovatkách i na odstavných plochách pro vozidla.

Rozsáhlá akce pro městskou policii znamená, že kromě poříční jednotky a bystrckých hlídek nasadí desítky dalších strážníků z celého Brna. Dohlížejí také na hladký průběh doprovodného festivalu zábavy s jeho přehlídkami, divadelními představeními, závody a slavnostmi. Bezmála za tři měsíce trvání zaměstná festivalový program více než čtyři stovky strážníků. 

V době mezinárodní přehlídky ohňostrojů dbají především na dodržování veřejného pořádku a na desítkách míst přispívají k plynulosti provozu a co nejhladšímu parkování. Koordinují například příjezd na Starou dálnici, která slouží jako odstavná plocha.

Drony zazáří

Každé světelné představení zhlédne několik desítek tisíc diváků. „Atraktivitu může přiživit covidový půst i letošní novinka v podobě noční světelné projekce využívající drony. Jsme však připravení poradit a pomoci každému, kdo to bude potřebovat,“ ujišťuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Většina návštěvníků dorazí přímo do Bystrce. „Jako nejrychlejší a nejspolehlivější volbu jednoznačně doporučujeme městskou hromadnou dopravu. Dopravní podnik spoje pružně posiluje podle aktuální potřeby a po skončení ohňostroje zajišťuje odjezd nočními linkami. I tak je vhodné vyrazit na ohňostrojnou show v předstihu,“ doplňuje Pavel Čermák, 1. náměstek ředitele.

Pro ty, kdo do okolí přehrady přece jenom zamíří vlastním vozidlem, jsou připraveny parkovací kapacity:

• před ZŠ Vejrostova
• v ulici Páteřní
• od 19 hodin na Staré dálnici - asi 1200 parkovacích míst maximálně do 00.30 hodin
• u obce Rozdrojovice (při příjezdu od Kuřimi)

Podle svých možností a kapacit dohlížejí strážníci i na odstavená auta, aby zamezili případným pokusům o vloupání.

Pozor na kolapsy

Městská policie nasadí kromě pěších hlídek, autohlídek či skútrů také dva motorové čluny poříční jednotky. Díky služebním plavidlům mohou strážníci pružně reagovat na nenadálé situace nejenom během ohňostrojné produkce.

Jeden ze člunů je vybavený i automatickým defibrilátorem, kterým již strážníci v minulosti úspěšně zachraňovali životy. Kolaps může nastat například v davu, vlivem horka, případně i v kombinaci s požitým alkoholem. Strážníci proto doporučují pít dostatek nealkoholických nápojů a chránit se před sluncem.

Všímat si budou i dodržování tržního řádu. V minulosti ho někteří stánkaři a provozovatelé atrakcí porušovali, například překročením otevírací doby nebo dokonce chybějícím povolením k provozu.

Městská policie Brno dává na oficiálním webu RegioJet Ignis Brunensis k dispozici desatero pro přepravu na Brněnskou přehradu. O případných mimořádných událostech se veřejnost aktuálně dozví i na internetové adrese www.facebook.com/mpbrno. (jag)

Vytvořeno 24.6.2022 11:27:58 | přečteno 126x | pavel.soba
load