Nadcházející komunální a senátní volby znovu pošlou do ulic přes stovku strážníků

volby urna

Připraveni pomoct lidem mířícím k volebním urnám, řešit případné nesnáze komisí a dohlížet na veřejný pořádek. Bezmála sto třicet strážníků speciálně kvůli komunálním a senátním volbám vyrazí o víkendu do ulic, aby tak přispěli k jejich hladkému průběhu.

Ještě dříve, než se o páteční čtrnácté hodině otevřou místnosti se zapečetěnými urnami, hlídky městské policie po celém Brně navážou spojení s předsedy volebních komisí a předají jim přímý telefonický kontakt pro případ neočekávaných událostí.

Právo i společenská událost 

V okolí budov vyčleněných pro tyto účely se budou strážníci ve zvýšené míře pohybovat nejen v časech, kdy budou přístupné volební místnosti, ale také určitou dobu po jejich pátečním zapečetění. „V opatření ke každým volbám zúročujeme četné zkušenosti z minulých let, takže strážníci jsou opět velmi dobře připraveni,“ podotýká Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Vše jde ruku v ruce s faktem, že řada občanů vnímá možnost zamířit k volbám nejen jako své občanské právo, ale i jako společenskou událost. Předem rozhodnutí, ale i do poslední chvíle váhající voliči se tak mohou i tentokrát spolehnout na četné preventivní kontroly strážníků.

Větší problémy u voleb nebývají 

Okořeněním voleb po celé republice bývají občasné zvláštnosti a kuriozity, které se rozhodně nevyhýbají ani Brnu. Například při loňských sněmovních volbách došlo ke zvláštní situaci v Žabovřeskách, odkud se na pultu centralizované ochrany městské policie aktivovala výstraha z alarmu tamní radnice. To vše přitom asi dvacet minut před páteční 22. hodinou. Strážníci vše okamžitě prověřovali a zjistili, že k neoprávněnému vniknutí do budovy rozhodně nedošlo. Za vše mohl jeden ze zaměstnanců úřadu městské části, který si při odchodu z práce neuvědomil, že ještě stále probíhají volby, a komisi v budově zakódoval. 

V poslední době zřejmě nejpodivnější problém měl školník na Brně-středu, který si ve volební místnosti nedokázal poradit s plašením holuba, protože měl jen vybavení k vymetání pavučin. Svůj podpis na důstojnosti volebního dění tak nečekaně přidala i odchytová služba městské policie. 

Volební víkendy v brněnských okrscích jinak bývají převážně klidné. Hlídky brněnské městské policie občas asistují voličům, které postihnou zdravotní komplikace a pomáhaly třeba i epileptikům.

Rozsáhlá bezpečnostní opatření spojená s volbami pořádají brněnští strážníci pravidelně. Jejich zvýšený dohled je ovšem vždy veskrze preventivní. (pš)

Vytvořeno 22.9.2022 9:22:15 | přečteno 43x | pavel.soba
load