Evidence jízdních kol se rozšíří do Brna, mikroskopické tečky nanesou zájemcům strážníci.

IMG 1336

Majitelé bicyklů, koloběžek, ale také invalidních vozíků dostanou brzy možnost zabezpečit si v Brně svůj majetek pomocí takzvaných mikroteček. Speciální roztok nanesou bezplatně pracovníci městské policie a předměty díky tomu půjde jednoznačně identifikovat.

Forenzní roztok se natírá miniaturním aplikátorem a pouhým okem není viditelný. Ve svitu UV lampy se však rozzáří modrou barvou. Zásadní je, že značení v sobě nese unikátní strukturu zřetelnou pod mikroskopem. Říká se jí syntetická DNA, a díky přiblížení jsou v ní vidět kódy, nápisy, ale třeba i loga.

„Miniaturní rozměry umožňují nanést roztok na několik míst současně. Na jízdním kole tak může být třeba hned deset, za běžných okolností neviditelných, bodů. Jejich jedinečný kód zadají strážníci do databáze a v případě, že se předmět ztratí nebo ho někdo ukradne, bude možné i nadále spolehlivě určit jeho vlastníka,“ líčí Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Značení je velmi odolné a po necelé půlhodině schnutí utvoří průhlednou a těžko odstranitelnou vrstvu. Výhodou je, že se dá aplikovat třeba i do svárů a dalších obtížně přístupných částí kola, takže nad nutkáním odcizit majetek převládne už samotná pracnost a mizivá pravděpodobnost, že se pachateli podaří zbavit všech identifikátorů bez celkového poškození předmětu. Na evidenci upozorňuje výstražná nálepka.

Městská policie Brno projekt aktuálně připravuje, od města na něj získala dotaci 135 tisíc korun. Z této částky se kromě aplikačních sad, svítilen a mikroskopů pořídí i rezervační systém dostupný z webu strážníků i Dopravního hřiště Brno, které rovněž spravují. Dostupný pro veřejnost bude na přelomu jara a léta.

Údaje se zadávají do databáze Refiz.eu, která se těší oficiální podpoře Ministerstva vnitra. U brněnských strážníků mohou o značení z mikroteček a evidenci požádat lidé s trvalým pobytem v moravské metropoli od 15 let věku. Mladší děti tuto možnost mají v doprovodu zákonných zástupců. Registrace se uskuteční právě na dopravním hřišti v Bauerově ulici.

Pilotní fáze hrazená z poskytnuté částky umožní označit přibližně 400 jízdních kol, koloběžek či kompenzačních pomůcek. Pokud vzbudí kladné ohlasy, bude projekt pokračovat i nadále.

Městská policie Brno navazuje na letitou tradici. Jízdní kola začala evidovat už v březnu 1994 a celkem jich vedla ve svých záznamech okolo 12 tisíc. Dlouho však volala po vzniku oficiální celostátní evidence, která by umožnila dopátrat se kradeného bicyklu i mimo území Brna. Garantovanou národní databázi však mnoho dalších let nikdo nevytvořil, a tak původní brněnský projekt zanikl přibližně před deseti lety.

Vytvořeno 14.4.2023 15:14:18 | přečteno 49x | marketa.skrivankova
load