Češi volí prezidenta, městská policie se v Brně postará o hladký průběh hlasování

volby noc jundrov mini

Osm prezidentských kandidátů, bezmála dvě stovky strážníků. Městská policie v Brně nasazením svých hlídek tradičně přispěje k důstojnému průběhu voleb.

Volebních objektů, v jejichž blízkosti se budou pohybovat a kde se budou setkávat s komisemi, je v letošním roce zhruba šedesát. Pokud to není nezbytně nutné, strážníci se nezdržují přímo ve volebních místnostech.

Ještě před zahájením hlasování se setkají s předsedy volebních komisí, poskytnou jim spojení na místní služebnu a zůstávají s nimi v pravidelném kontaktu pro případ potřeby.

„Strážníci především předcházejí potížím. Několikrát denně kontrolují okolí škol, školek a dalších objektů a starají se o dodržování veřejného pořádku. Všímají si také toho, jestli někdo neporušuje pravidla stanovená zákonem o volbách,“ popisuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Jsou zvyklí na mnohé

Strážníci v minulých letech opakovaně asistovali i voličům, které postihly zdravotní komplikace nebo vyčerpání. Pomáhali mimo jiné několika epileptikům.

Volby v Brně bývají spojené i s kuriozními událostmi. Například v roce 2021 zaměstnanec žabovřeské radnice při odchodu domů nedopatřením zakódoval v objektu volební komisi.

A zatímco během prezidentských voleb před pěti lety narušila v Praze průběh hlasování aktivistka hnutí Femen, která se v přítomnosti Miloše Zemana svlékla do půli těla, aby odhalila protestní nápis, v Brně působil rozruch mezi voliči holub. Zasahovat musela i odchytová služba městské policie, protože školník měl vybavení pouze na vymetání pavučin, a tím ptáka zaplašit neuměl.

Při sněmovních volbách ve stejném roce vyjížděli strážníci do středu Brna. Jednoho ze členů komise tam údajně ostatní vícekrát viděli popíjet z láhve alkohol. Opakovaně prý místnost opouštěl a vracel se ve stále méně reprezentativním stavu. Předsedkyně se ho rozhodla vykázat.

Rozsáhlá bezpečnostní opatření pořádají brněnští strážníci při každých volbách, dohled je však vždy ryze preventivní. (jag)

 


Vytvořeno 11.1.2023 14:25:02 | přečteno 89x | jakub.ghanem
load