Celoměstská dopravní soutěž Empík cyklista uzavřela devatenáctý ročník

Empík cyklista 2022 biketrial Vašek Kolář

Několikaměsíční úsilí žáků čtvrtých ročníků znovu zúročila dopravní soutěž Empík cyklista. Mezi její hlavní cíle patří zvyšování ochrany života dětí a pro školáky je pomyslným odrazovým můstkem do silničního provozu. Již 19. ročník akce vyvrcholil tento týden slavnostním vyhlášením v areálu dopravního hřiště na Riviéře.

Tomu předcházelo deset hodin teoretické i praktické výuky, při které se žáci ze zúčastněných škol připravovali na svoji účast v silničním provozu. Význam této celoměstské celoroční soutěže vždy podtrhuje skutečnost, že většina dětí právě ve 4. třídě dovrší věk 10 let, což je hranice, od které mohou samostatně vyrazit do silničního provozu. O motivaci uspět a předčit třeba i spolužáky tedy mají náležitě postaráno.

„Při jízdě na jízdním kole děti nejvíce chybovaly při odbočování vlevo a komplikace jim dělalo také objíždění překážky, kdy se nedostatečně ohlížely za sebe. Zjišťujme, že každý rok bohužel klesá počet dětí, které ovládají jízdu na kole,“ shrnula strážnice Andrea Macourková, která se tomuto projektu dlouhé roky věnuje.

Do soutěže Empík cyklista se v tomto školním roce zapojilo 1956 žáků z bezmála stovky tříd a 39 základních škol. Brněnští strážníci je vedli především ke zvládání zásad bezpečné jízdy po pozemních komunikacích a u této skupiny začínajících účastníků silničního provozu kladli důraz i na prevenci dopravní nehodovosti.

Náročná kritéria soutěže splnilo 1007 žáků, kteří od strážníků obdrželi Průkaz cyklisty vydaný Ministerstvem dopravy ČR. Kromě toho 63 žáků jako odměnu za stoprocentní úspěšnost testu i jízdu bez jediného přestupku na dopravním hřišti obdrželo dres Empíka cyklisty i věcné ceny.

V kategorii nejlepší základní škola zvítězila ZŠ Bakalovo nábřeží, druhá skončila ZŠ Přemyslovo náměstí a třetí příčku obsadila ZŠ Zeiberlichova. Mezi třídami se z vítězství radovala 4. C ze ZŠ Otevřená, druhou pozici obsadila 4. B ze ZŠ Přemyslovo náměstí a třetí byla 4. C ze ZŠ Janouškova.

Soutěž se konala pod záštitou primátorky města Brna Markéty Vaňkové.

Zpestřením slavnostního ceremoniálu byla freestylová Trial Show mistra světa Vaška Koláře spojená s autogramiádou. Tento borec se odmala věnuje biketrialu, je držitelem několika rekordů a už v šesti letech jel svoje první závody.  Během dvacetileté kariéry se stal pětatřicetinásobným českým šampiónem. Na stupínek nejvyšší dosáhl i na evropském i světovém mistrovství.(pš)

Vytvořeno 23.6.2022 8:24:35 | přečteno 3x | pavel.soba