Brněnští strážníci úspěšně používají nový postup, přestupcům odebírají alkohol

popíjení alkoholu

Nepořádek v ulicích, potyčky, vandalismus i obtěžování kolemjdoucích jsou prohřešky, které se často vážou k pití alkoholu na veřejnosti.

I proto je v Brně na mnoha místech zakázané vyhláškou. Strážníci taková porušení systematicky postihují, ale s některými přestupci se potýkají třeba i několikrát denně. Tresty jsou totiž například u nemajetných osob podle českých zákonů prakticky nevymahatelné, a tak hlídky městské policie začaly pachatelům rovnou odebírat láhve a krabice s alkoholem.

V praxi má takový krok hned trojí efekt. Přistižený člověk nemůže pokračovat v páchání přestupku, na rozdíl od neuhrazené pokuty citelně vnímá i materiální újmu, a na zakázané místo se proto s lahví obvykle nevrátí.

Jen od poloviny září hlídky městské policie odejmuly v centrální části Brna okolo šedesáti alkoholických nápojů. Jednalo se o víno, pivo i pálenky. Podle legislativy mohou vyzvat k vydání takové věci, která byla užita nebo určena ke spáchání přestupku, což láhve s alkoholem splňují.

 

Pokuty jsou jim lhostejné

„Využití této možnosti jsme pečlivě zvažovali. Posuzovali jsme právní aspekty a konzultovali je i s úřadem, který od nás tyto záležitosti přebírá a následně rozhoduje o propadnutí věci. Stanovený postup je nejenom správný, ale především velmi funkční,“ hodnotí Radek Hála, vedoucí revíru Střed.

Rozhodnutí o novém postupu je výrazně pozitivním impulsem i pro strážníky, kteří v centru města slouží a často zasahují například v okolí hlavního nádraží nebo Mendlova náměstí. Od té doby, co zákonodárci zrušili velmi dobře fungující trest zákazu pobytu za opakované závažné přestupky, se totiž hlídky znovu dlouhodobě potýkaly s lidmi, kteří si z pokut ani jiných postihů nic nedělali. To bylo při každodenní činnosti v ulicích velmi frustrující.

V okolí Nádražní ulice uskuteční strážníci každý měsíc bezmála dva tisíce kontrol, městská policie se zasadila o modernizaci a rozšíření kamerového systému a vedou tudy obchůzkové trasy hlídek směřujících do centra města. I v důsledku intenzivního dohledu tak nebyly výjimkou případy, kdy strážníci přistihli stejného člověka během jediného dne několikrát při přestupku a vyslechli si od něj poznámky, že pokuty ho nezajímají, protože je zásadně neplatí.

„Reakce na odebírání alkoholu jsou přesně opačné. Přestupci cítí finanční ztrátu, přesvědčují strážníky a slibují, že už s lahví na zakázané místo nepřijdou,“ říká Radek Hála. (jag)


Vytvořeno 11.11.2022 14:23:05 | přečteno 114x | pavel.soba
load