Brněnští strážníci oslovují náborovými spoty nováčky, kteří se při zátěži nerozpustí

TIN 2401

Trojici krátkých a úderných náborových spotů představila tento týden Městská policie Brno. 

Oproti standardním rozjásaným reklamám lákajícím nové uchazeče o zaměstnání se klipy na první pohled liší nečekaně tísnivou a ponurou atmosférou. V závěrečných sekundách ale vše vysvětlí překvapivá pointa.

Po úspěchu hravého animovaného klipu BrnoCop, který získal hned dvě prestižní ocenění, oslovují strážníci potenciální kolegy zcela odlišnou formou. Video je tentokrát hrané, celý příběh odvypráví v patnácti sekundách a aktéry jsou ve všech případech skuteční strážníci Městské policie Brno.

Stylizováni jsou do tří situací, ve kterých se však hlídky běžně ocitají. Pořádkové družstvo čeká na rozvášněné fotbalové fanoušky, strážník se na lanech spouští po budově k nemohoucí seniorce a dvojice strážníků asistuje skupině dětí na přechodu u základní školy. Nevlídné podmínky jim vytváří především silný déšť.

Záměrně ukazují náročnou stránku

Zkušené strážníky však pokaždé doprovází i nováček, kterého v zásadní chvíli nemohou najít. Hlavní myšlenka vychází z notoricky známého rčení, že choulostiví lidé jsou z cukru. Městská policie tuto myšlenku uchopila doslovně a předvedla, co by se stalo, pokud by její zaměstnanci z cukru skutečně byli.

„Strážníci jsou těmi, kdo v ulicích plní nejnepříjemnější úkoly. Starají se o bezpečnost bez ohledu na denní dobu a počasí. Kam se nikomu jinému nechce nebo odkud všichni ostatní odcházejí, tam my zůstáváme,“ vysvětluje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Organizace těmito spoty dává najevo, že práce strážníků je namáhavá, mnohdy riskantní, ale také velmi záslužná. Obrací se tedy přímo na odolné a sportovně založené jednotlivce. Současně vysílá stávajícím kolegům jasný signál, že si je náročnosti povolání vědoma a váží si jejich práce.

Oceňovaní filmaři

Výrobu spotu si vzal na starost talentovaný producent a dramaturg František eF. Horvát. „Práce na kampani pro mě byla plná neuvěřitelných překvapení. Od běžné agendy strážníků a strážnic, jejíž rozsah a rozmanitost jsem si do té doby nikdy pořádně neuvědomil, přes otevřenost celé městské policie, která nám namísto očekávatelných rozzářených náborových úsměvů umožnila natáčet deštivou ‚Kriminálku Brno‘, až po kamerové zkoušky, na kterých jsme objevili herecké talenty mezi zaměstnanci z nejrůznějších částí Brna. Ve spotech ukazujeme, že nově příchozím nesmí chybět ani kus odvahy. K natáčení bylo potřeba zhruba třiceti strážníků a strážnic, fotbalový stadion, přechod na Slovanském náměstí i tři cisterny vody. Podle mého názoru i tímto potvrzujeme, že se nejedná o klamavou reklamu,“ hodnotí mladý umělec, který již v 26 letech získal cenu České filmové kritiky.

Jako režiséra k sobě přizval Petra Januschku, s nímž spolupracuje v rámci kreativního uskupení zeroin a který je držitelem řady mezinárodních ocenění. „Překvapilo mě, s jak odvážným konceptem brněnští strážníci přišli. A ještě mileji mě překvapilo, jak ochotnými a vstřícnými spolupracovníky byli. Natočení všech tří spotů vyžadovalo jejich velkou součinnost, a ta přišla v úplném rozsahu. Od statečných slaňovačů, promáčených pořádkářů i dopraváků až po všechny skvělé dobrovolné herce. V takto nadšeném prostředí se točí skoro samo a na výsledku to snad je i vidět,“ shrnuje Petr Januschka.

Do kina na měšťáky

Spoty bude městská policie prezentovat mimo jiné v kině Scala a obou brněnských multikinech. Intenzivně využije i formáty specifické pro sociální sítě. Motivy se objeví i ve veřejném prostoru a náborovou kampaň odvysílají rovněž rádia.

Přípravy tvůrci zahájili již koncem loňského října, samotné natáčení se v Brně uskutečnilo letos na přelomu zimy a jara. Nahrávání výrazně usnadnil hotel Avanti, který bezplatně poskytl prostory pro natáčení slaňovací scény. Zapojila se i základní škola Slovanské náměstí, včetně některých dětí. Natáčení deštivých scén by nebylo možné bez zapojení soběšického sboru dobrovolných hasičů.

Náklady spojené se spoty činí přibližně 250 tisíc korun. (jag)


Vytvořeno 19.4.2023 15:25:15 | přečteno 57x | marketa.skrivankova
Štítky: kampaň , strážníci , nábor , cukr
 
load