Brněnská strážnice velkou měrou přispěla k záchraně života chlapce, který se předávkoval léky

kopie.jpg

Zhruba deset silně rozrušených dětí procházelo v polovině května kolem zahrady v Rajhradě, kde si brněnská strážnice Miroslava Jirůšková užívala volného víkendu.

Jedna z dívek hystericky plakala. Strážnice nezůstala lhostejná a skupinku náctiletých oslovila s nabídkou pomoci. Děti váhaly a teprve ujištění, že pracuje u městské policie, je přimělo říct, co se stalo.


Kamarád tam  leží a asi je mrtvý , zaznělo z několika dětských úst. Miroslava Jirůšková neváhala, vybídla děti klidným tónem v hlase, aby jí ukázaly místo, kde má klučina ležet. Všichni běželi ke křoví u řeky poháněni nadějí, že chlapci konečně někdo pomůže. Když totiž děti požádaly o pomoc návštěvníky fotbalového zápasu na hřišti kousek od místa, kde v tu dobu již bezvládně ležel jejich kamarád, nevěnovali jim prý dospělí pozornost. Všechny bezradnost dětí nechala chladnými.

„Když jsme doběhli k bezvládně ležícímu chlapci, už jsem od dětí věděla, že spolykal pilulky, které dostal „pro lepší náladu“ od neznámého bezdomovce“, popisuje Miroslava Jirůšková.

Vyslala děti hledat do okolí blistr od léků. Dobře totiž věděla, že název medikamentu bude pro záchranáře velmi důležitý. Okamžitě se telefonicky spojila s operátorkou na lince 155 a do příjezdu lékařky plnila její pokyny. Chlapce položila do zotavovací polohy a sledovala jeho vitální funkce.

Na příjezdové cestě čekali chlapcovi kamarádi a po příjezdu sanitky navigovali záchranáře. Navíc se jim podařilo vyhledat tolik důležitý lékový blistr. Sanitka převezla chlapce do Dětské nemocnice ve stabilizovaném stavu. Přivolaným policistům všichni ochotně popsali celý sled událostí.

„Vím, že naši zaměstnanci dokážou velmi pohotově a kvalitně poskytnout první pomoc, a na tuto oblast klademe důraz i při výcviku. Práce s lidmi je také naučila výborně rozpoznávat emoce a rychle reagovat na nestandardní situace. Kolegyně tohle všechno prokázala i mimo službu a za její aktivní zájem, rozvahu a profesionalitu jí patří velký dík,“ hodnotí Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Strážnice Miroslava Jirůšková působí u brněnské městské policie od roku 2010. Momentálně je obchůzkářkou a po celou dobu je věrná služebně revíru Tábor, která pečuje o bezpečí v Žabovřeskách, Komíně a Jundrově. (JaPo)Vytvořeno 14.6.2023 14:55:55 | přečteno 100x | marketa.skrivankova
load